День Героїв, або Свято Героїв встановлене на честь борців за самостійну соборну Українську державу. Його ініціювала Організацією Українських Націоналістів (ОУН) у 1941 році, у третю річницю вбивства свого засновника Євгена Коновальця. До 1992 року Свято Героїв відзначали лише підпільно. Більшої популярності День Героїв набув після 2014 року. У цей день вшановують борців за волю України: військових, медиків, волонтерів.
Також 23 травня відзначають День морської піхоти – професійне свято військовослужбовців морської піхоти Військово-морських сил Збройних сил України. Свято започатковане 2014 року, проте чинна дата закріплена за ним у 2018 році Указом Президента України. Вона приурочена річниці указу гетьмана Скоропадського, який в цей день 1918 року видав ухвалу Морському відомству «Про початок формування бригади морської піхоти у складі трьох полків для несення служби». 23 травня 2018 року Президент України на урочистій церемонії у Миколаєві вручив морським піхотинцям нові берети кольору морської хвилі.
23 травня святкують Міжнародний день спортивної боротьби. Дату затвердили 2013 року. Її присвятили першому чемпіонату світу з боротьби, який відбувся в цей день 1904 року у Відні. Це бойове мистецтво з’явилось близько 3 тисячоліття до нашої ери. Сьогодні спортивна боротьба розгалужується на греко-римську, вільну, японське дзюдо та самбо. Єдиноборство триває на килимі протягом 10 та 12 хвилин.
Також 23 травня відзначають Всесвітній день черепахи. Свято започатковане Американським товариством порятунку черепах у 2000 році. Активісти прагнуть привернути увагу до проблем загибелі великої кількості черепах.
23 травня віряни Православної церкви України вшановують пам’ять преподобного Михаїла Сповідника, єпископа Синадського. Згадують його праведне життя, яке він провадив з юних літ. Пізніше Михаїл потрапив у монастир. Там йому Господь послав благодатне обдарування: своєю молитвою чернець домігся, що в мідній посудині стала набиратися води, аби втамувати спрагу людей. Згодом Михаїл став єпископом міста Синад, звідки був засланий у в’язницю візантійським імператором. Там він помер 821 року. Голова святителя Михаїла зберігається у Лаврі святого Афанасія на Афоні.
23 травня також церква вшановує преподобну Єфросинію, ігуменю Полоцьку. Вона народилася в князівській сім’ї з роду Володимира Великого. У дитячому віці навчилася грамоті, слава про її розум розійшлася на далекі землі. До юної князівни почали свататися, але вона побажала стати черницею. У 12-річному віці втекла від заручин, які планували батьки, в жіночий монастир. Вмовила постригти її в черниці. Згодом вона заснувала кілька монастирів і побудувала храми.
Народні повір’я свідчать, що 23 травня не рекомендується:
Цього дня у селах люди сіють огірки, льон, кукурудзу. Робили це наші пращури раненько і мовчки. Для кращого врожаю могли кришили в рядки шкаралупу великодніх яєць.
За місячним посівним календарем 23 травня у 2025 році вважається неврожайним днем. Можна спланувати профілактичні обробки, зелені операції або обробіток ґрунту.
Водночас це хороший день для збирання лікарських трав.
Наші предки спостерігали за природою 23 травня і дійшли висновку: за певними ознаками можна передбачити погоду та врожай.
Горобина цвіте рясно — до врожаю вівса;
багато комарів увечері — до дощової погоди;
дощ — до хорошого врожаю огірків;
ранковий туман – до потепління погоди;
цілий день не співають птахи — до негоди.
23 травня іменини святкують Михайло, Леонтій, Єфросинія. Також у цей день День ангела в Данила, Панаса, Дарини, Марії.
Читайте також:
Відомий міжнародний фонд оголосив про видачу грошової допомоги українцям. Як зареєструватися.
Болгарський чи солодкий перець – це одна з обов'язкових культур на городі кожного овочівника. Але…
Пропонуємо приготувати дріжджові пиріжки на сковороді, від яких можна просто проковтнути язика. Такі вони смачні…
Розмір пенсії залежить від того, які роки стажу обрали для обрахунків. Тому важливо, щоб до…
Українців, які користуються газом, попередили про нову послугу, за яку доведеться окремо заплатити. У середньому…
Упродовж останніх років нейроонкологія досягла значних успіхів у діагностиці та лікуванні пухлин головного мозку, але…