Нещодавно пролунала новина, що усі начебто мають терміново зареєструвати свого собаку та інших домашніх тварин, адже в іншому випадку можна отримати штраф. Суперечливих новин з цього приводу чимало, тож я зараз розповім – що до чого, де тут правда, а де міф:
Раніше ми розповідали, що українців штрафують за «неправильні» паспорти: хто і скільки має заплатити.
Почну, мабуть, з головного. Прямого закону, що зобов’язує реєструвати домашніх тварин наразі немає. І на державному рівні це належним чином не врегульовано.
З одного боку є Закон ще від 2009 року «Про ідентифікацію та реєстрацію тварин». Але його дія поширюється на тих, хто займається розведенням та утриманням тварин, продає та проводить забій, надає послуги зі штучного осіменіння та організовує виставки.
Але. Ми ж говоримо про домашніх тварин, як зазвичай коти та собаки, яких тримають вдома, і це зовсім інша історія.
То звідки ж постає питання про штрафи за незареєстрованих домашніх улюбленців?
А про це йдеться у статті 154 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Тож власників собак чи котів можуть оштрафувати:
А також вас можуть оштрафувати, якщо ви не приберете за твариною її екскременти у якомусь громадському місці. Але на спеціально відведені для цього місця правило не поширюється.
Якщо порушника спіймають вперше, з нього можуть стягнути від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів. Буду одразу переводити у гривні. Це лише від 170 до 340 гривень. А для посадових осіб від 340 до 850 гривень.
Якщо ж це повторне правопорушення – це вже штраф до 510 гривень для громадян і до 1020 гривень для посадових осіб.
Може бути так, що через невиконання вимог постраждала людина чи її майно – тут вже тварину можуть конфіскувати та ще виписати штраф до 5100 гривень. В особливо тяжких випадках порушника можуть притягнути й до кримінальної відповідальності – а це виправні роботи, так і позбавлення волі строком до двох років.
Звісно, таке можливо, якщо наслідком стали тяжкі або середньої тяжкості тілесні ушкодження, що має визначати судово-медична експертиза.
Ось звідси й “ростуть ноги” у новини, що з 12 травня саме в столиці відтепер можна зареєструвати собаку або кота у ЦНАПі – у центрі надання адміністративних послуг. Насправді правила реєстрації тварин у Києві діють вже давно – ще з 2007 року. На сайті Київської мерії є навіть спеціальна сторінка для цього. А тепер, просто для зручності, дозволено це робити й в ЦНАПах. Але ж, звісно, – за гроші.
“Наразі реєстрація є обов’язковою для всіх собак, а для котів – за бажанням власника. Насамперед це питання безпеки, адже в разі втечі тварини наявність реєстраційних даних значно підвищує шанси оперативного повернення її додому. Водночас актуальна інформація про кількість домашніх тварин у місті дасть змогу більш ефективно планувати розвиток міської інфраструктури та сприятиме дотриманню ветеринарно-санітарних норм”.
Сергій Сабуров, директор КП “Київська міська лікарня ветеринарної медицини” запевняє, що відтепер для реєстрації власнику необхідно лише заповнити форму, що надається у ЦНАПі, та квитанцію про оплату – у Києві це коштує 210 гривень.
Після реєстрації тварині присвоюють унікальний номер, а власник отримує реєстраційне посвідчення, що підтверджує право власності на улюбленця.
Додам, що для оформлення при собі потрібно мати документи, а саме:
При цьому, як повідомляють деякі журналісти, у Київських ЦНАПах нічого не знають про терміни, протягом яких обов’язково треба зареєструвати собаку і накладанням штрафів вони не займаються, це не входить до їх повноважень. Тобто кажуть, що зареєструвати треба обов’язково, але дієвого механізму контролю немає. Власників закликають реєструвати тварин насамперед для їх зручності та для кращої санітарної оцінки в місті. Тож принаймні наразі це більше виглядає як рекомендація.
Свої окремі правила утримання тварин є й в інших містах, наприклад у Львові, Харкові, Запоріжжі тощо. Але далеко не всюди є вимога щодо обов’язкової реєстрації. Це потрібно з’ясовувати в органах місцевого самоврядування.
Менше з тим минулого року в Україні вже створили Єдиний державний реєстр домашніх тварин, це нібито допоможе контролювати їх стан здоров’я та вакцинації, зменшить ризик епідемій, таких як сказ, та спростить пошук загублених тварин.
Також анонсувалося, що в майбутньому в «Дії» буде створено цифровий ветеринарний паспорт, який має значно полегшити подорожі з улюбленцями.
Втім, реєстр поки не працює повноцінно, а скоріше, це експеримент. І реєстрація у ньому поки не є обов’язковою. Участь можуть взяти всі охочі – на добровільній основі. Тому і штрафів для власників поки не передбачено.
Резюмую. З одного боку, Кодекс про адмінпорушення передбачає штрафи за незареєстровану собаку. Але, з іншого боку, повноцінного закону про обов’язкову реєстрацію домашньої тварини на сьогодні не існує. І фактично це ніхто належним чином не контролює. Хіба що свідомі власники тварин, самі дотримуються правил поводження з ними, для власної зручності реєструють своїх домашніх улюбленців, роблять ветеринарні паспорти тощо.
Але розслаблятися не варто, зміни законодавства в цьому питанні вочевидь ще будуть. Продовжуємо спостереження – будь-що розповімо й вам.
Більш детально про реєстрацію домашніх улюбленців – у нашому новому відео.
Вас також можуть зацікавити новини:
У сезон полуниці здивуйте рідних та гостей неймовірним десертом з цієїї ягоди. Це неймовірно смачно!
Частина споживачів житлово-комунальних послуг матиме додаткові витрати. Експерт попередив про важливу процедуру.
Уряд нарешті ухвалив дуже важливе рішення стосовно пенсій. Хоча зроблено це із кричущим порушенням встановлених…
Банківські рахунки боржників за житлово-комунальні послуги під загрозою арешту – експерт пояснив деталі.
Частина українців можуть отримати грошову допомогу від відомого міжнародного фонду. Куди звертатися.
Слива - популярна культура в наших садах, але багато садівників не можуть визначитися, який сорт…