Новини

25 лютого – День народження Лесі Українки: маловідомі факти із життя класика

7 фактів із життя Лесі Українки, про які багато хто не знає

25 лютого, виповнюється 152 роки від дня народження великої і, мабуть, найвідомішої української письменниці Лесі Українки. Її ставлять у ряд із такими видатними співвітчизниками як Тарас Шевченко та Богдан Хмельницький.

Справжнє ім’я письменниці — Лариса Петрівна Косач-Квітка.

  1. Леся Українка ввела в українську мову такі слова, як напровесні та промінь.
  2. Перші стосунки з чоловіком у Лесі Українки сталися, коли їй було 15 років. З Максимом Славінським, котрий уже був повнолітнім, вони разом перекладали Гейне. Однак пізніше Максима заарештували за кордоном і замучали до смерті у в’язниці чекісти.
  3. У 26 років вона познайомилася з другом по нещастю – Сергієм Мержинським, який давно боровся із затяжними туберкульозом. Її біль у кістках і нирках та його тяжкий стан об’єднали молодих людей у загальному горі. Сергій помер у дівчини на руках, після чого вона до самої смерті не знімала жалобного одягу. Проте Мержинський не любив її. У свій останній день у свідомості він попросив Лесю записати прощальний лист до іншої жінки, що насправді все життя була в його серці.
  4. У 10-річному віці після операції з видалення уражених хворобою кісток, її обидві руки та одну ногу зафіксували у гіпс. Вільною залишалася лише одна нога, пальцями ступні якої вона навчилася грати на фортепіано. Наразі її рояль знаходиться у музеї села Колодяжне, в Ковельському районі Волинської області.
  5. Офіційний чоловік Климент Квітка був молодшим за Лесі на 9 років. Також хворів на туберкульоз. Климент був бідний. Лесині батьки не сприйняли такого союзу, проте письменниця зреклася їхньої фінансової допомоги і вийшла заміж за нього. Хлопець поступово почав продавати все, що нажив: від меблів до книг, щоб сплатити за лікування дружини. Климент Квітка зберіг записи, на яких можна почути голос поетеси. Вони дійшли до наших днів.
  6. Зараз в Україні не залишилося жодного нащадка Лесі Українки. У Швейцарії проживає Роберто Гааб – онуковий племінник, онук Лесиної сестри Оксани Косач-Шимановської, а в США живе Ольга Лютон-Петрова – онука Лесиної сестри Ізідори Косач-Борисової.
  7. В останні роки життя очі Лесі змінили свій колір. Вони з темно-сірих стали насичено-блакитними. Це дуже дивувало знайомих поетеси. Про цей маловідомий факт згадує в листах її мати Олена Петрівна, яка була з дочкою в її останні хвилини.

День інженерно-авіаційної служби авіації ЗСУ

25 лютого в Україні та світі святкують День інженерно-авіаційної служби авіації ЗСУ. Професійне державне свято було запроваджено у 2010 році. Ініціатором створення став Михайло Єжель.

Головне завдання інженерно-авіаційної служби авіації ЗСУ полягає в організації та виконанні технічного забезпечення польоту. Це дуже важлива робота, адже від неї залежить, як правильно виконуватиме свої обов’язки екіпаж. Всю техніку інженери спочатку перевіряють на собі, тому їхня професія – це щоденний ризик. Головною метою створення професійного свята інженерно-авіаційної служби авіації ЗСУ у підвищенні престижу служби, збільшенні інтересу суспільства до неї та створенні патріотичного настрою серед молоді.

Джерело: Подробиці

Новое на сайте

  • Новини

Пенсіонерам-переселенцям терміново потрібно написати заяву, інакше пенсію не нарахують

Частині внутрішньо переміщених осіб потрібно подати заяву до Пенсійного фонду. В іншому разі виплату пенсії…

09/04/2025 10:04
  • Новини

Окупанти вдарили по Харкову, Краматорську й Дніпру, багато постраждалих – зведення 9 квітня

Росія продовжує обстрілювати мирні населені пункти України. У Генштабі ЗСУ детально розповіли про ситуацію на…

09/04/2025 08:40
  • Новини

Можуть взагалі не платити за комунальні послуги: кому із пенсіонерів надали знижки

У пенсіонерів оплата комунальних послуг часто забирає більшу частину доходу. Але не всі зобов’язані платити.…

09/04/2025 07:31
  • Новини

Свята та народні прикмети 9 квітня – чому сьогодні потрібно обов’язково приготувати страву з медом

9 квітня в Україні відзначають Міжнародний день рожевого і Всесвітній день антикваріату. Християни вшановують пам'ять…

09/04/2025 06:36
  • Новини

Юристка пояснила, як мобілізують чоловіків 50–60 років і хто має шанс не потрапити на фронт

Як відбувається мобілізація чоловіків віком 50+ в Україні. Що треба знати кожному українцю - що…

09/04/2025 05:28
  • Статті

Чому потрібна юридична допомога під час легалізації самобуду?

Дуже часто узаконення самобуду перетворюється на складний та заплутаний процес для звичайної людини. Він вимагає…

08/04/2025 23:19