Новини

Німецький штолен, італійський панетоне чи український калач – що смачніше (відео)

У новому відео на Youtube-каналі «Одеське життя» відповідаємо на такі запитання: 

  • Що таке німецький штолен?
  • Як виробляють італійський панетоне?
  • Яким має бути різдвяний калач?
  • Чим ці вироби відрізняються?

Різдвяний калач

Калачі формують, сплітаючи тісто у кільце. Вони є символом миру, достатку, удачі, добробуту, щедрості. Є й інше тлумачення – його форма символізує терновий вінець Христа. 

Впродовж зимових свят калачі випікали на Святвечори – їх було три: 

  • на Різдво,
  • на Василя,
  • на Водохрещу.

До речі це правило стосувалося й куті. З калачами несли вечерю до діда й баби, хрещених батьків та інших родичів

Такі калачі випікалися лише з найліпшого білого борошна на молоці та з додаванням яєць. Тож калач був єдиною стравою на святковому столі, яку їли не на Святвечір, а лише наступного дня. 

Різдвяні калачі, на відміну від тих, що печуть на інші свята багато прикрашають маком, кунжутом і навіть глазур’ю. А родзинки, вʼялену вишню, мак, цукати кладуть і в середину. 

Раніше ми писали, як приготувати смачний та красивий салат «Різдвяний вінок».

Штоллен – святковий Христов хліб

Останні роки в наших магазинах та пекарнях в грудні зʼявляються штолени. На своїй батьківщині, в Німеччині цей виріб відомий з давніх-давен. 

Про додавання олії, яєць та молока тоді не йшлося – випічка готувалася під час адвентського різдвяного посту. Лише в середині 15 століття папа римський Інокентій VIII видав спеціальний закон, який дозволяв виключно саксонцям додавати в тісто заборонені  продукти. Так, штоллени стали улюбленими святковими ласощами та продавались на головному різдвяному ярмарку Дрездена.

Нині «Дрезденський штоллен» – це географічно закріплена назва. Союз захисту Дрезденського штоллена контролює продукцію 120 пекарень на сувору відповідність до рецептури та якість продукту. Утім, існує ще декілька локальних видів: 

  • Вестфальський,
  • Кельнський,
  • Рудногорський,
  • Мюнхенський кіндштоллен,
  • Бременський клабен та інші.

У наші краї штоллен прийшов разом із німцями колоністами, які оселилися в Одесі на початку 19 століття. В радянських кулінарних книгах середини XX століття можна знайти адаптований штоллен. Наприклад, у популярній книзі “Домашнє приготування тортів, тістечок, печива, пряників, пирогів” 1959 року. Там вони називаються штолі, і це значно спрощений варіант класичних штолленів. Автори пропонують додати до родзинок та цукатів з цитрусових ще й цукати з кавунових шкірок, а замість цукрової пудри посипати штолі штрейзелем – кондитерською крихтою. Також повністю виключений процес просочення штолена вершковим маслом та його витримка.

В наших магазинах штолени можуть бути двох видів – з тіста на кисломолочному сирі або без нього. Крім того, в штоленах обовʼязково ви знайдете багато цукатів, прянощів, запашного алкоголю, багато-багато вершкового масла та кориці.

А ще справжній штолен має бути витриманим, не менше ніж три тижні. Штолени випікають в перший адвент, тобто наприкінці листопада, після чого загортають в пергамент та прячуть. Зберігатися штолен може дуже довго. Головне, тримати його в сухому і не дуже холодному місці. 

Раніше ми писали про дуже оригінальний рецепт різдвяної закуски.

Панетоне – королівський Хліб розкоші

На відміну від саксонського «Хліба Христового», міланський «Хліб розкоші»” ще не такий популярний на наших теренах. Втім, з кожним роком його все більшає на полицях магазинів і привозять його не лише з батьківщини піци. 

Всупереч своїй багатій назві, панетоне «бідніший» за німецького побратима – у його рецептурі немає такої кількості цукатів та прянощів, а його історія на кілька сотень років коротша. Хоча вчені підозрюють, що схожий солодкий хліб пекли ще в Стародавньому Римі. 

За однією з версій, винахідником панетоне був Тоні – скромний помічник кухаря на кухні міланського герцога Лодовіко Моро. Він пожертвував свій шматочок опари на пиріг для герцога. Результат настільки вразив Лодовіко, що назвав випічку на честь Тоні – Пан де Тоні.

Перші письмові згадки про цю випічку належать до 15 століття. На відміну від штоллена, панетоне печуть двічі на рік – на Різдво та Великдень. Тому не дивуйтеся, побачивши його поряд з традиційними пасками. Цікаво, що “весняна” рецептура нічим не відрізняється від різдвяної, тож уважно дивіться на дату його виготовлення. 

Як вибрати гарний калач в магазині та про секрети смачного вибору правильного штоллена або панетоне, дивіться в новому відео на Youtube-каналі “Одеське життя”.

Вас також можуть зацікавити новини:

Авокадо – все про сорти та користь екзотичного фрукта (відео)

Все про сіль: що можна використовувати для консервації та як виявити підробку (відео)

Метки: выпечка Рождество

Новое на сайте

  • Статті

Як вибрати гарний ігровий комплекс для кішки

Котячий ігровий комплекс - це не просто предмет інтер'єру, а важливий елемент комфортного простору для…

25/12/2024 00:31
  • Новини

Жодної жовтизни та сірості: найефективніший спосіб відбілити тюль – допоможе секретний компонент

Якщо підготовка до різдвяно-новорічних свят у вас асоціюється також із прибиранням, то ви неодмінно захочете…

24/12/2024 23:24
  • Новини

Які плодові дерева потрібно обрізати взимку: у рази підвищите врожайність

Багато садівників вважають, що обрізку дерев потрібно проводити виключно восени чи навесні. Але деякі дерева…

24/12/2024 22:55
  • Новини

Погода в Україні на середу, 25 грудня

25 грудня очікується дощ у Криму, подекуди невеликий сніг у західних областях.

24/12/2024 22:21
  • Статті

Яким має бути догляд за волоссям та шкірою голови?

Усі мріють мати блискуче, сильне волосся та здорову шкіру голови. Але дуже часто стикаються з…

24/12/2024 22:03
  • Новини

Магнітні бурі на середу, 25 грудня 2024 року

Чи будуть геомагнітні хвилювання цього дня?

24/12/2024 21:34