Для більш тривалого зберігання яблука можуть обробляти спеціальним воском, що перешкоджає проникненню бактерій і грибів. Тому перед вживанням плоди слід обов’язково ретельно мити. Ось кілька порад від професіоналів, як це робити правильно.
Раніше ми розповідали, що буде з організмом, якщо щодня їсти яблука.
Професор кафедри харчових наук канадського університету Доктор Кіт Уоррінер, на якого посилається видання Simple Recipes, переконує, що спеціальне воскове покриття яблук не є токсичним. Воно схвалене Управлінням з контролю за продуктами і ліками США (FDA) та Міністерством охорони здоров’я Канади. Проте недобросовісні ділки можуть застосовувати і певні фунгіциди для зберігання яблук. Ці речовини можуть зашкодити здоров’ю людей.
Окрім цього, на плодах завжди є певний шар бруду, який накопичувався протягом періоду вегетації, транспортування, зберігання. Навіть брудні руки продавців або покупців магазину, які о них торкалися, можуть залишати часточки бруду та бактерії, які варто змити.
Перший етап миття яблук передбачає їх замочування. Для цього обирайте велику чисту ємність, покладіть у неї плоди та залийте водою на 20-30 хвилин. Якщо відчуваєте певну маслянистість на шкірці яблук, її позбутися допоможе тепла вода.
Можна приготувати спрей для очищення яблук. До речі, він підійде й для інших фруктів і овочів. Для цього у пляшку налийте теплої води, додайте трохи соди і оцту. Розмішайте і розпиліть засіб на плоди. Додатково можна легко потерти м’якою щіткою. Потім ретельно виполощіть яблука під проточною водою.
Управлінням з контролю за продуктами і ліками США (FDA) не рекомендує мити фрукти і овочі з використанням мила або будь-яких інших мийних засобів. Адже пориста структура шкірки яблук та інших фруктів може поглинати ці засоби. Навіть ретельне полоскання від цього не вбереже. А вживання в їжу часточок мила може викликати щонайменше нудоту, а також сприяти розвитку або загостренню певних хвороб.
Якщо ви обираєте такий спосіб подачі яблук, то попередньо обов’язково їх ретельно помийте. Інакше бруд зі шкірки через ніж і руки обов’язково потрапить на м’якуш плоду.
Професор Уоррінер також застерігає від вживання серцевини яблука, особливо насіння.
«Не їжте насіння, але не тому, що у вас в животі виросте яблуня, а тому, що воно може містити сліди ціаніду», – зауважує він.
Насіння яблук, кісточки плодів мигдалю, сливи, абрикоси, персика справді містять невелику кількість ціаніду. Але його шкода може бути відчутної тільки при вживанні великих доз насіння.
Читайте також:
Фінансовий ліміт на один подарунок становить 1500 грн. Фото листів будуть публікуватися на сторінці фонду…
Використання перев'язувальних матеріалів, бинтів та ранозагоювальних засобів є важливою частиною медичної практики та першої допомоги.…
Деякі українці, які постраждали через війну, можуть розраховувати на певні пільги від держави.
Пенсіонери мають низку обов’язків перед Пенсійним фондом України. Невчасне інформування про зміни у вашому житті…
На місці події працюють екстрені служби, які надають всю необхідну допомогу постраждалим. Також тривають аварійно-рятувальні…
Розмір допомоги сягає 5000 гривень на кожного члена родини.