Найбільшої шкоди завдають три види парші: звичайна, чорна та срібляста.
Раніше ми називали п’ять найурожайніших сортів картоплі.
Парша звичайна: проявляється у вигляді невеликих виразок або округлих плям. Потім уся бульба починає пробковіти, знижуються врожайність і товарні якості. Захворюванню сприяє температура вище 25 градусів, а також посуха та лужні ґрунти, на яких вона прогресує.
Чорна парша: дається взнаки у вигляді появи на бульбах чорних невеликих цяток, а також ямчастої плямистості. Потім вічка, паростки загнивають і врожайність знижується в рази. Найбільшу шкідливість чорна парша приносить у холодну та дощову весну, особливо на важких та глинистих ґрунтах.
Парша срібляста: проявляється у вигляді сріблястих плям з металевим відливом. Потім ці цятки розростаються і можуть покривати усю поверхню бульби. При посадці зараженого матеріалу знижується схожість бульб, з’являються слабкі зріджені сходи. Зрозуміло, що врожайність від такого насіннєвого матеріалу дуже низька. Срібляста парша найчастіше проявляється на супіщаних та суглинистих ґрунтах.
Що ж зробити, щоб парша не поширювалася на городі? Для профілактики парші важливо дотримуватися сівозміни, а також вирощувати сидерати. Насамперед, бобові культури: горох, квасоля, біла конюшина чи однорічний люпин. При закладенні в ґрунт зеленої маси вони наситять його азотом, покращать структуру ґрунту, він стане більш пухким, легким і повітропроникним, адже парша найчастіше поширюється на важких ґрунтах. Також можна висівати хрестоцвіті культури: білу гірчицю, олійну редьку чи ріпак, і навіть фацелію.
Парша найчастіше розвивається на лужних ґрунтах. Тому якщо ґрунт кислий і ви восени проводили вапнування, то в перший рік на такій ділянці картоплю краще не вирощувати.
Старі сорти картоплі переважно не стійкі до парші, їх краще замінити на сучасні стійкі сорти, наприклад, Венета. Хорошу стійкість до парші мають також сорти Белла Роса, Королева Анна, Мадейра.
Простий рецепт найулюбленіших ласощів дитинства. Обов'язково спробуйте!
Кабінет Міністрів України затвердить новий порядок транспортування пацієнтів на швидкій допомозі. Що потрібно знати під…
У першому зимовому місяці деяким пенсіонерам нарахують підвищені виплати.
Частину українців запрошують оформити нову грошову допомогу. Куди звертатися.
Що зміниться для пасажирів залізничного транспорту в Україні у 2025 році.
Оголошено видачу безкоштовних продуктів харчування. Встигніть отримати свій продуктовий набір.