10 січня святкують Всесвітній день метро. Саме цього дня 1863 року в Лондоні було відкрито першу лінію метрополітену. Вона мала протяжність лише 6 кілометрів, але для XIX століття ця подія стала по-справжньому резонансною. У багатьох країнах світу все ще найпопулярнішим залишався кінний транспорт. Сьогодні метро вважається ключовою частиною міської інфраструктури, а його потужностей вистачає, щоб перевозити велику кількість пасажирів щодня.
Цікава історія появи метро. Будівництво метрополітену почалося після винаходу англійським інженером Марком Брюнелем у 1814 році тунелепрохідного щита. На цей винахід його надихнуло спостереження за морським молюском, який може самостійно пробурити отвори в уламках затонулих кораблів.
Саме завдяки використанню тунелепрохідного щита в 1842 році було закінчено будівництво тунелю під річкою Темза. Цей тунель став прототипом метрополітену та підштовхнув до створення цього виду транспорту.
Першою підземкою у світі стало Лондонське метро, побудоване за проектом Чарльза Пірсона і 10 січня 1863, що відкрилося. Перша лінія мала протяжність лише 6 кілометрів і складалася з 7 станцій. Вагони метро обладнали газовим освітленням. З першого дня роботи практичність і функціональність нового виду міського транспорту перевершили всі надії. Тому влада вирішила продовжити лінію в Лондоні ще на 30 кілометрів.
Що сталося в Україні та світі 10 січня?
- 1429 рік – Герцог Бургундський Філіп III Добрий засновує орден Золотого Руна;
- 1781 рік – закінчується перший морехідний та торговий договір між Російською Імперією та Францією;
- 1810 рік – шлюб Наполеона та Жозефіни було анульовано;
- 1863 рік – у Лондоні запустили першу лінію метрополітену у світі;
- 1920 рік – на першому в історії засіданні Ліги Націй ратифіковано Версальський договір, закінчення Першої світової війни;
- 1939 рік – створено Запорізьку, Кіровоградську та Сумську області УРСР;
- 1962 рік – найбільша в історії лавин катастрофа: обвал у Перу;
- 1989 рік – з Анголи почали виводити кубинські війська;
- 1992 рік – скасували фіксовані ціни на хліб та молоко.