До списку таких продуктів нещодавно додалися яйця. І якщо ще в серпні порівняно з січнем 2022 року середня вартість десятка курячих яєць знизилася на 20% – до 28,5 гривень, то протягом вересня вона зросла на 72% – до 49 гривень, пише, SEEDS.
Про це розповів фінансово-економічний оглядач Богдан Слуцький.
І з початку жовтня ціна продовжує зростати як на ринках, так і у великих торгових мережах. Серед основних причин такого різкого подорожчання можна назвати кілька важливих чинників. Насамперед – це сезонність. Протягом осінньо-зимового періоду вартість яєць традиційно зростає, оскільки збільшується попит на них та зменшується пропозиція на ринку.
В умовах воєнного стану та тимчасового захоплення агресором частини території нашої держави ця проблема лише загострюється, адже обсяг виробництва яєць почав падати не лише у зв’язку з кліматичними обставинами, а й із припиненням чи значним скороченням діяльності маленьких та середніх підприємств, які створювали пропозицію на ринку курячих яєць в Україна.
При цьому слід визнати, що й попит серед українців у кількісному вираженні на внутрішньому ринку нині менший, оскільки кілька мільйонів українців змушені були виїхати за кордон через обставини безпеки. Проте з початку серпня у зв’язку із набранням чинності «зерновою угодою» почав зростати попит на українську агропродукцію на зовнішньому ринку. Саме тому зростає вартість зерна на внутрішньому ринку, що збільшує, у тому числі, собівартість виробництва яєць та, відповідно, кінцеву роздрібну ціну, яку змушені платити українці.
Ці обставини, на жаль, створюють передумови для того, щоб прогнозувати подальше зростання цін на курячі яйця до кінця цього року ще на 10-15% залежно від категорії продукції. Таким чином, середня вартість десятка курячих яєць на кінець року становитиме близько 60 гривень. У той же час вартість десятка найвищої категорії курячих яєць (добірні) може впритул наблизитися до позначки 100 гривень.
На жаль, до 60 гривень за 10 яєць ми вже наблизилися, навіть у багатьох торгових мережах вартість яєць вже перевищила цю суму. Тому до кінця року ціни будуть набагато вищими за прогнозовані.
Експерт запевняє, що ціна почне опускатися, починаючи з другого кварталу наступного року, у зв’язку із настанням сприятливих кліматичних умов та збільшенням пропозиції продукції на ринку. Хоча багато залежатиме від вартості пального та зерна на внутрішньому ринку.
Котлети — це класична страва, яка є важливою частиною української кухні. Це ситна, смачна та…
Щоб вибрати ідеальний диван, важливо враховувати безліч факторів – від розмірів та форми до матеріалів…
Українців можуть позбавити небажаних дзвінків. Новий законопроєкт передбачає можливість ідентифікації абонентів, які порушують ваш спокій.…
Вже з 1 грудня 2024 року клієнтів "Ощадбанку" очікують суттєві нововведення. Чи стануть послуги банку…
Фінансовий ліміт на один подарунок становить 1500 грн. Фото листів будуть публікуватися на сторінці фонду…
Використання перев'язувальних матеріалів, бинтів та ранозагоювальних засобів є важливою частиною медичної практики та першої допомоги.…