Міжнародний день Голокосту ромів
Це пам’ятна дата, яка була прийнята 23 листопада 1996 року лідерами циганських організацій 10 країн Європи та Сполучених Штатів Америки на конференції “Геноцид – Пам’ять – Надія”, що відбулася в Освенцимі 21-23 листопада 1996 року.
У ніч на 3 серпня 1944 року в нацистському таборі смерті Аушвіц-Біркенау в газових камерах було знищено 2897 циган. Загалом у цьому таборі з 23 тис. циган, депортованих із 14 країн, загинуло понад 20 тис. Вважається, що під час геноциду від репресій загинуло від 600 тис. до 1,5 млн циган. У відсотковому відношенні ромська етнічна група найбільше постраждала від убивств нацистів.
Понад 90 відсотків циганського населення Австрії, Німеччини та Естонії було знищено фашистськими режимами.
Що сталося 2 серпня в Україні та світі?
- 216 до н. е. — у битві при Каннах карфагенський полководець Ганнібал розгромив вісімдесятитисячне римське військо і завдав тяжкої поразки Риму за всю історію його існування.
- 1377 — через масове сп’яніння московське військо було розбите татарським царевичем Арапшем.
- 1727 – російський імператор Петро II видав указ про відновлення виборної посади гетьмана Малоросії. Ліквідація малоросійської колегії та відновлення посади гетьмана були поступками козацтву, послуги якого, у війні з Османською імперією, знову знадобилися Російській імперії, проте, “виборність” перетворена на фікцію, адже у наказі зазначалося, що гетьманом має бути обраний Данило Апостол.
- 1865 – у видавництві Макміллана вийшло перше видання книги Льюїса Керролла “Пригоди Аліси в країні Чудес”.
- 1887 – Ровелл Ходж запатентував колючий дріт.
- 1918 – Гетьман України Павло Скоропадський затвердив закон про створення фонду Національної бібліотеки Української держави.
- 1939 — Альберт Ейнштейн надіслав президенту США Франкліну Рузвельту листа, в якому поінформував про роботу нацистських фізиків щодо створення атомної зброї та закликав розпочати в США дослідницьку програму.
- 1953 — у Києві відкрито дитячу залізницю.
- 1991 – США визнали незалежність Латвії, Литви та Естонії.
- 2001 — генерал Радислав Крстич, командувач дринського корпусу армії боснійських сербів, засуджений Гаазьким трибуналом до ув’язнення терміном 46 років за геноцид мусульман у Сребрениці (Боснія та Герцеговина) у липні 1995 року.
- 2006 – у Йоганнесбурзі (ПАР) вперше за останні 25 років випав сніг.
Нагадаємо, раніше ми розповідали, які свята відзначають 22 липня.