Сучасна історія Конституції України розпочалася 28 червня 1996 року. Прийняття Конституції закріпило правові засади незалежної України, її суверенітет та територіальну цілісність, стало важливим кроком у забезпеченні прав людини та громадянина та сприяло становленню України як самостійної та незалежної держави та повноправного суб’єкта міжнародних правових відносин. Стаття 161 документа проголошує День ухвалення Конституції України державним святом — Днем Конституції України.
10 цікавих фактів щодо Конституції України
- Україну вважають батьківщиною найстарішої Конституції у світі. Гетьман Війська Запорізького П. Орлик у 1710 році прийняв цей документ. Він написав її для свого війська. Конституція Орлика складається з вступного слова та 16 статей. Документ складено латиною та староукраїнською мовою.
- Процес підготовки Конституції України тривав шість років – з 1990 до 1996 року. За цей час було запропоновано 15 проектів документа.
- 21 червня 1996 року прийняли доповнення Олександра Мороза, щоб народ міг визначати та змінювати конституційний лад.
- гострі дискусії велися щодо повноважень між гілками влади, символіки, приватної власності, а також статусом, на той момент, Республіки Крим та російської мови.
- Активний період роботи над документом тривав три місяці. А засідання Верховної Ради 28 червня 1996 року, на якому розглядався проект основного Закону, тривало цілу добу.
- 28 червня День Конституції України – це єдине державне свято, закріплене у самій Конституції.
- Найменший екземпляр основного Закону України розміром 2х3 см. Його створив художник Ігор Степанов у 2011 році. У ній 160 сторінок, а вага – 15 грамів.
Нагадаємо, раніше ми розповідали, коли відзначають День державної служби України.