Увечері 14 квітня іудеї всього світу відзначають настання Песаха. Це одне з найважливіших єврейських свят, яке згадують Вихід євреїв з Єгипту.
У 2022 році Песах відзначається з 15 по 23 квітня, але святкувати його, як і будь-які єврейські свята, розпочинають із заходом сонця 14 квітня.
На Песах євреї їдять обрядову їжу за сімейною вечерею. Протягом тижня після святкування іудеї відпочивають та читають священну книгу – Тору.
Це світле та радісне свято, яке наповнює душу людей щастям, а серце – надією. Він спонукає завжди йти праведним і добрим шляхом життя, у важку хвилину підтримувати друзів, щиро любити своїх близьких, постійно думати тільки про хороше і спрямовувати свої дії на милосердні та великі справи.
Коли Великдень у євреїв 2022 року і що потрібно робити в цей період
Євреї відзначають Великдень за своїм календарем. Перший місяць називається Нісан, він відповідає періоду березня-квітня у григоріанському календарі. Свято Песах починає відзначати на 14-й день протягом семи діб. Причому на території Ізраїлю перший та останній дні – вихідні, а для єврейської діаспори в інших країнах святкування продовжують ще на добу.
Песах і Великдень – одне й теж чи ні?
Слово “песах” з івриту перекладається як “минув”. У Біблії описаний період, коли євреї перебували в рабстві у єгиптян, а Фараон відмовився їх відпустити. За це отримав безліч покарань. Одне з найвідоміших – смерть немовлят у кожній сім’ї, зокрема це торкнулося імператора. Діти євреїв вижили, бо бог “пройшов” повз. Фараон жахнувся і відпустив євреїв, тому свято Песах відзначають на честь визволення юдеїв від рабства.
Православний Великдень відзначається на честь Воскресіння Господнього і нічого спільного з єврейським святом не має. Хоча, за переказами, саме цієї дати відбулася Таємна вечеря – остання зустріч Ісуса з учнями.
Єврейський Великдень – дата та правила вечері
2022 року юдеї відзначають своє свято з 14 по 23 квітня. Увечері 14 числа сім’я збирається за столом, запрошуючи на вечерю (седер) всіх, хто потребує і тих, хто з якоїсь причини не може зустріти Песах зі своєю сім’єю. Євреї готують традиційні страви:
- мацу – прісні хлібці;
- харосет – суміш із тертих яблук, горіхів та фініків;
- марор – пучок гіркої зелені;
- зроа – смажена баранина на кісточці.
Кожна із страв символізує щось своє. Наприклад, марор – біль єврейського народу за часів рабства, харосет – глину, з якої юдеї робили цеглу, а зроа – нагадування про жертвопринесення в Єрусалимських храмах. Крім обов’язкових символічних страв, які часто не їдять взагалі, євреї готують і знайомі ласощі – фаршировану рибу, наприклад.
Під час вечері євреї випивають чотири келихи вина – за кількістю обіцянок, наданих Богом. П’ятий келих наливають, але залишають незайманим – він призначений для пророка Еліяха. Також юдеї читають молитви та благословення, а наприкінці вечері з’їдають по шматочку маци.
Наступні дні – вихідні, коли євреї відпочивають і продовжують благословляти Бога. В останній день Песаха юдеї читають уривок з Тори – розповідь про те, як Фараон погнався за юдеями, хоч обіцяв відпустити їх. Води Червоного моря розступилися перед втікачами, але зімкнулися перед правителем, і він не зміг наздогнати людей.
Песах – традиції заборони на дріжджі
Головна заборона іудейського свята – продукти, приготовані методом бродіння чи заквасці. Це стосується не лише хліба, а й пива, а також будь-яких солодових напоїв. Хамець (квасні страви) взагалі не можна зберігати вдома, тому напередодні 14 квітня юдеї все це спалюють чи віддають людям іншої віри.
Ця традиція виникла з тих часів, коли євреї рятувалися від рабства. Вони настільки поспішали втекти, що не дочекалися, поки дозріє тісто, тому в пустелі їм довелося харчуватися прісною мацою.
Обов’язкові умови для відзначення Песаха – жодної роботи у перший та останній дні свята, а також абсолютно новий посуд для священної вечері.