«Анафілактичний шок, набряк Квінке (особливо небезпечний у гортані), генералізовані кропив’янки, що виникають тоді, коли спрацювала вся імунна система, – каже імунолог, алерголог Тетяна Бондаренко. – На щастя, ці загрозливі прояви рідкісні. Якщо вакцина потрапляє до організму вперше, то ймовірність анафілаксії мізерна.
Анафілактичний шок – це важка реакція на введення вакцини , повністю його неможливо передбачити. Порятунок – в екстреній допомозі.
Тому людям, які страждають на алергію, бажано щеплюватися в лікувальному закладі, де є лікар анестезіолог-реаніматолог, а не на вокзалі чи стадіоні.
Зверніться до алерголога
Щоб уникнути загрозливих реакцій, тим, хто має медикаментозна алергія, слід звернутися до лікаря-алерголога. Фахівець порекомендує, яку вибрати вакцину і де краще зробити щеплення.
Якщо процес активний (є гостра кропив’янка або якісь серйозні дихальні порушення або обструкції, наприклад, бронхіальна астма), то алерголог порадить відкласти вакцинацію. А при легких проявах, таких як незначний алергічний риніт, можна вакцинуватися, але отримуючи основне лікування.
Раніше ми писали, що літнім українцям рекомендують бустерну дозу вакцини від ковіда