Це пам’ятна дата України. Друга назва свята – «День ліквідатора». Відзначається щорічно 14 грудня. Не є вихідним днем.
У багатьох можуть виникнути сумніви, навіщо потрібне це свято, якщо є 26 квітня — Міжнародний день пам’яті жертв радіаційних аварій та катастроф, і чому саме 14 грудня обрано для вшанування учасників ліквідації.
Справа в тому, що 30 листопада 1986 р. було закінчено будівництво саркофагу над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС, а 14 грудня у газеті «Правда» надруковано повідомлення про те, що держкомісією було прийнято в експлуатацію комплекс захисних споруд.
Ті, що вважають 14 грудня своїм святом, давно називають цей день Днем ліквідатора. Ще в 1986 р. учасники ліквідації зібралися разом, щоб відзначити свою першу перемогу.
В 1994 р. громадські організації чорнобильців України звернулися до керівників держави з листом, в якому запропонували заснувати у календарі день учасників ліквідації чорнобильської катастрофи. Тоді офіційного рішення не було ухвалено, але ліквідатори самостійно почали відзначати цю дату. Святкування було офіційно дозволено, від різних силових структур виділялася почесна варта, покладалися квіти від керівників держави, іноземних посольств та громадських організацій, але визнання цього свята на державному рівні не було.
Лише через 20 років був підписаний Указ про встановлення в Україні Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Надання державного статусу Дню ліквідатора ще раз нагадує суспільству про проблеми ліквідаторів-чорнобильців, найважливіша з яких – недостатній для нормального життя розмір пенсії. Безпосередньо з цією проблемою пов’язана й інша проблема статусу ліквідаторів аварії на ЧАЕС. Тільки перші 5 тисяч з тих, хто ліквідував аварію, офіційно стали називатися ліквідаторами, отримавши відповідні посвідчення, а з 1992 р. решті видавали «посвідчення» постраждалих від чорнобильської катастрофи.
Неофіційне міжнародне свято, яке відзначається 14 грудня. Це свято було створено та популяризовано 2000 року художниками Кейсі Сорроу та Еріком Міллікіним, коли вони навчалися в Університеті штату Мічиган.
Сьогодні багато зоопарків світу беруть участь у проведенні свята, присвяченого цим тваринам. Захисники тварин також побачили у Міжнародному дні мавп можливість звернути увагу на проблеми, з якими доводиться стикатися цим представникам тваринного світу. Відвідувачі зоопарків, серед яких неодмінними учасниками стають діти, можуть познайомитися з різноманітністю видів приматів, їх звичками, особливостями розвитку, харчування, природним місцем існування.
У 1901 році в Лондоні вперше відбувся турнір з настільного тенісу.
У 1911 році норвежець Руал Амундсен дістався Південного полюса на їздових собаках, він став першою людиною, яка досягла цієї точки.
У 1949 року Єрусалим став столицею Ізраїлю.
У 2004 році у Франції відкрито найвищий у світі транспортний міст – Віадук Мійо.
Нагадаємо, раніше ми розповідали про цікаві події, що відбулися 10 грудня.
Стартувала реєстрація на отримання нових виплат для українців.
Кожна домашня рослина не лише прикрашає інтер'єр, але й приносить радість своєму господареві.
Котлети — це класична страва, яка є важливою частиною української кухні. Це ситна, смачна та…
Щоб вибрати ідеальний диван, важливо враховувати безліч факторів – від розмірів та форми до матеріалів…
Українців можуть позбавити небажаних дзвінків. Новий законопроєкт передбачає можливість ідентифікації абонентів, які порушують ваш спокій.…
Вже з 1 грудня 2024 року клієнтів "Ощадбанку" очікують суттєві нововведення. Чи стануть послуги банку…