Призначення та виплата пенсій громадянам України, зокрема тим, що живуть і працюють за кордоном, здійснюється відповідно до пенсійного законодавства України, наприклад, Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», інших нормативно-правових актів, а також міжнародних договорів (угод), що регулюють відносини у сфері соціального (пенсійного) забезпечення.
Україна підписала багатосторонню Угоду про гарантії прав громадян держав – учасниць Співдружності Незалежних Держав у сфері пенсійного забезпечення від 13.03.1992, зобов’язання за якою прийняли також держави – учасниці СНД: Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан, РФ, Таджикистан, Туркменістан.
Також Україна уклала двосторонні міжнародні договори щодо пенсійного забезпечення з Азербайджаном, Білоруссю, Грузією, Молдовою, Болгарією, Естонією, Латвією, Литвою, Іспанією, Чехією, Словаччиною, Португалією, Польщею.
Україна виконує зобов’язання колишнього СРСР за міжнародними договорами, укладеними з Монголією, Румунією та Угорщиною.
Договори, укладені з Ізраїлем та Німеччиною, поки що не ратифіковані.
Міждержавними угодами визначено механізм призначення пенсій за кордоном з урахуванням українського стажу і, навпаки, їх призначення в Україні з урахуванням закордонного стажу. Якщо українець офіційно працював (тобто сплачував страхові внески до місцевого пенсійного фонду) в одній із країн, з якою Україна уклала договір про соціальне (пенсійне) забезпечення, це врахується для отримання права виходу на пенсію після досягнення пенсійного віку. У деяких випадках всю пенсію на підставі українського та іноземного страхового стажу виплачуватиме та країна, в якій пенсіонер звернувся по призначення пенсії, і братиме до уваги зарплату, отриману за кордоном.
В інших — одержаний за кордоном стаж дає лише право на пенсію в іншій країні та можливість претендувати на виплати з пенсійних фондів обох держав.
Проте слід зазначити, що вік виходу на пенсію в інших країнах не завжди збігається з українським. Наприклад, в Україні він становить 60 років, у Польщі – 65, в Естонії – 64.
Перш ніж їхати на роботу за кордон, дізнайтеся, скільки страхового стажу вже є в Україні, а також поцікавтеся, чи підписано угоду з тією країною, куди ви їдете, і які умови пенсійного забезпечення передбачені в ній. І пам’ятайте, що виплата пенсії за кордоном можлива лише за наявності укладеного двостороннього договору (угоди) про соціальне забезпечення між Україною та державою, до якої пенсіонер виїжджає на постійне проживання.
Читайте також:
Котлети — це класична страва, яка є важливою частиною української кухні. Це ситна, смачна та…
Щоб вибрати ідеальний диван, важливо враховувати безліч факторів – від розмірів та форми до матеріалів…
Українців можуть позбавити небажаних дзвінків. Новий законопроєкт передбачає можливість ідентифікації абонентів, які порушують ваш спокій.…
Вже з 1 грудня 2024 року клієнтів "Ощадбанку" очікують суттєві нововведення. Чи стануть послуги банку…
Фінансовий ліміт на один подарунок становить 1500 грн. Фото листів будуть публікуватися на сторінці фонду…
Використання перев'язувальних матеріалів, бинтів та ранозагоювальних засобів є важливою частиною медичної практики та першої допомоги.…