Питання читачки:
– У році пісних днів більше половини. Чому так багато? Навіщо взагалі піст потрібен?
– Піст – це найдавніше Божественне встановлення. Книга Буття говорить нам про те, що відразу після того, як Господь створив людину, Він заборонив їй їсти від дерева пізнання добра і зла. То справді був перший піст в історії людства. І, на жаль, Адам і Єва цейцей піст переступили. Можна сказати, земна історія людства почалася з порушення посту. Тому невід’ємною складовою духовного життя людини, яка прагне повернутися до повноти богообщения, є самообмеження. У цьому і полягає головна мета посту. Людина повинна навчитися приборкувати свої бажання, віддавати пріоритет духовному над тілесним.
– Що робити, якщо людина не може постити за станом здоров’я?
– У таких випадках допускаються послаблення у дотриманні посту. Людина, яка не може дотримуватися посту в повній суворості, перед початком посту має підійти до священика, пояснити йому ситуацію і отримати благословення на відступ від суворості посту. Зазвичай, виходячи зі стану людини та обставин її життя, священик допомагає встановити таке правило дотримання посту, яке буде людині під силу. Не можна забувати, що піст – це не дієта, а час духовного подвигу. Навіть якщо ми не можемо суворо утримуватися від їжі, то можемо читати Слово Боже і підносити посилену молитву до Творця.
Ми повинні пам’ятати, що піст – це не просто утримання від певних видів їжі, але й час, коли ми повинні привчати себе ставитись до ближнього зі справжньою християнською любов’ю. Втрата любові, сварки, розбрати і конфлікти не можуть бути виправдані бажанням дотриматися букви церковного Статуту. Адже відмовитися від гніву – для більшості з нас значно важче, ніж відмовитися від певних видів їжі.
– Сьогодні багато пісних продуктів не відрізняються від скоромних: соєва ковбаса, рослинне бутербродне масло, порошкове штучне молоко та інші замінники.
– Піст – це багатовимірне поняття. Він передбачає як утримання від певних видів їжі, так і обмеження у кількості. Наприклад, у монастирях у періоди посту зменшується кількість прийомів їжі на день. Якщо у звичайний час у монастирі буває дві чи три трапези на день, то під час посту може бути лише одна. Також піст передбачає відмову від ласощів.
Зазвичай штучні замінники молока та маслане особливо корисні для нашого організму, тому краще ними не зловживати.
Але головне, щоб так звана гастрономічна складова посту не затуляла духовну. Немає жодної користі у строгих обмеженнях у прийомі їжі, якщо вони не пов’язані з молитвою та духовним зосередженням. Саме цьому потрібно приділяти особливу увагу під час посту.
За матеріалами православної преси
Вас також можуть зацікавити новини:
Чимало господинь люблять смажити на чавунних сковорідках. Справді, такий посуд має чималого переваг. Але, чи…
Огірки - популярна овочева культура, яка росте на кожній ділянці, але не всі дачники знають,…
18 грудня невеликі опади очікуються місцями у західних областях, на решті території країни без опадів.
Чи будуть геомагнітні хвилювання цього дня?
Якщо у вас швидко збільшується вага, при цьому турбує задишка та занепад сил, варто відвідати…
Суп - корисна і смачна страва, яка має бути в раціоні кожної людини. Але супи…