Статті

Час Різдвяного посту: що можна і що не можна робити у ці дні

Цю подію люди чекали багато століть, щоб з народженням Господа позбутися влади диявола над собою. Радість цього народження Спасителя у світі ми святкуємо досі. Тому християни готують себе до цієї події заздалегідь постом.

Що можна і що не можна на Різдвяний піст?

Різдвяний піст не дуже строгий і складний, його називають рибним. Мирянам можна їсти рибу у всі дні, крім середи та п’ятниці (у деяких парафіях і крім понеділка). Не можна їсти м’ясо, птицю, молочні продукти та яйця. Монаший піст суворіший: рибу можна їсти по суботах, неділях та великих святах. Є й інші обмеження, наприклад, у певні дні ченці вживають їжу без олії.

У традиції Православної Церкви мирянам слід наслідувати ченців у їх помірності. Хто має сили, той може постити за церковним статутом. Хто такої можливості не має, нехай не зневіряється, не сумує, а в цей піст краще тренується у смиренності, любові до оточуючих, читанні духовної літератури, читанні Євангелія.

Що не можна робити на Різдвяний піст?

Насамперед у Різдвяний піст не можна грішити повсякденними гріхами. Якщо в піст ми не будемо їсти скоромного, але далі залишатимемося лукавими, злими, дратівливими, сваритимемося з ближніми, засуджуватимемо інших, балакатиме марно – це буде порушенням посту. Піст – це можливість утриматися не тільки від їжі, а й від таких щоденних моральних гріхів, які ми звикли не помічати в повсякденності.

Які молитви читають на Різдвяний піст?

Оскільки не всі ми встигаємо поза постом читати щоденні ранкові та вечірні правила, найкраще буде Різдвяний піст почати з них і постаратися вичитувати їх регулярно. Це буде для нас найкраща молитовна робота, яку бажано після посту залишити в нашому звичайному житті.

Крім цього, у християнській традиції в піст слід частіше читати Євангеліє: або поспіль, або те, що читається цього дня у храмі (можна подивитися у церковному календарі). А тим, хто виконує щоденні правила і регулярно читає Євангеліє, варто читати Псалтир.

Як згадувати померлих на Різдвяний піст?

Поминати померлих у будь-яку пору року потрібно молитвою: поданням записок на проскомидію (частина літургії), панахидами, домашньою молитвою за померлих родичів та друзів. Якщо ж йдеться про поминальну трапезу, то вона має бути пісною.

Де можна соборуватися* у Різдвяний піст?

Соборування на Різдвяний піст – явище рідкісніше, ніж соборування на піст Великий. Проте у багатьох православних храмах є традиція соборування під час багатоденних постів. Дізнатися, як соборуватися в храмі, який ви обрали, можна на сайті приходу, за телефоном або за свічковим ящиком. Вам розкажуть, коли можна соборуватися і як краще підготуватися до обряду.

Суть Різдвяного посту

І головне, треба пам’ятати, що суть Різдвяного посту полягає не тільки в обмеженнях в їжі, хоча вони також важливі. Починаючи з гастрономічного посту, християнин удосконалюється в духовному діянні – вчиться бути відповідальним за власне життя через свідоме самообмеження. Піст у їжі – не самоціль, а лише засіб для зростання у Христі, ще один крок до Господа та виконання Його заповідей.

ДО ВІДОМА. За новоюліанським календарем, Різдвяний піст розпочався 15 листопада і закінчиться 24 грудня, за юліанським, він пройде з 28 листопада по 6 січня 2025 року.

* Соборування (єлеєосвячення) – одне із семи Таїнств Православної Церкви. Здійснюється для зцілення духовних і тілесних недуг.

За матеріалами православної преси

Читайте також:

Метки: традиции церква

Новое на сайте

  • Статті

Наша історія: як і чому почалася війна (закінчення)

Коли закінчиться війна в Україні – військовий експерт зробив несподіваний прогноз

24/11/2024 18:45
  • Новини

Румунська запіканка з фаршем та квашеною капустою – проста і ситна страва, але встояти перед нею не можна

Про користь квашеної капусти знають усі. Квашену капусту можна використовувати як закуску або один із…

24/11/2024 16:45
  • Статті

Ламає та крутить на погоду: що допоможе від болю у суглобах?

З багатьох корисних порад ви зможете підібрати те, що допоможе саме вам впоратися з болями…

24/11/2024 15:39
  • Статті

Зелена аптека: чим корисний верес звичайний

Верес - найважливіший медонос північної та середньої смуги. Вересовий мед вважається добрим антисептиком. У народній…

24/11/2024 14:27
  • Різне
  • Статті

Дональд Трамп та його мистецтво укладати угоди

Що ж, шановні читачі, продовжимо нашу розмову про 47-го президента США Дональда Трампа, від рішень…

24/11/2024 13:42
  • Статті

Якщо з’явилася сіточка з судин на обличчі – поспішіть до лікаря

Якщо після прогулянки в холодний вітряний день у вас на обличчі з'являється не просто рум'янець,…

24/11/2024 12:46