Четвер, 26 Грудня, 2024
ГоловнаДомашній адвокатСусідські війни: як відшкодувати збитки за пошкоджене майно

Сусідські війни: як відшкодувати збитки за пошкоджене майно

Этот материал также доступен на русском языке
Бувають прикрі ситуації, коли через раптову аварію у сусідів або в будинку вашу квартиру затопило. Чи можна відшкодувати збитки?

До кого позиватися?

Ви повинні знати, що, відповідно до пункту 4 статті 8 Закону «Про житлово-комунальні послуги» (редакція від 09.07.2023), управитель багатоквартирного будинку зобов’язаний забезпечувати належне утримання спільного майна і від власного імені укладати з підрядниками необхідні договори про виконання окремих робіт та послуг.

Таким чином, якщо буде з’ясовано, що аварія сталась з вини управителя (ЖЕК, ОСББ), можете позиватися до суду безпосередньо до ОСББ про відшкодування вам збитків. Якщо буде з’ясовано, що причина аварії була з вини сусідів, інших осіб, відшкодовувати збитки повинні вони.

Куди звертатися?

Крок №1. Негайно потрібно звернутися до аварійно-ремонтної служби. Відповідно до Правил утримання житлових будинків та прибудинкових територій, заявки на несправність інженерного обладнання або конструкцій повинні розглядатися в день їх надходження. У тих випадках, коли для усунення несправностей необхідним є тривалий час, потрібно письмово повідомити заявника про прийняті рішення із зазначенням строку виконання робіт. При цьому термін виконання робіт повторно не продовжується. Неусунення несправностей в установлений термін є невиконанням робіт.

Крок №2. Заявки, пов’язані з забезпеченням безпеки проживання, усуваються в терміновому порядку. У разі залиття, аварії квартир складається відповідний акт.

Крок №3. Акт про залиття, аварію, що трапилась на системі центрального опалення, гарячого водопостачання (або холодного водопостачання) складають головний інженер виконавця послуг, майстер технічної дільниці, слюсар-сантехнік, представники організації, яка обслуговує внутрішньобудинкові системи, представник власника будинку, будинкового комітету. В цьому акті з’ясовується причина аварії.

Крок №4. Ви можете зафіксувати на фото та відео наслідки аварійної ситуації, це буде доказом завданої вам шкоди.

Крок №5. Звернутися до експерта щодо надання звіту про незалежну оцінку завданих збитків. Вам важливо зробити актуальну оцінку ринкової їхньої вартості.

Крок №6. Якщо вже відомо, з чиєї вини відбулася аварійна ситуація, можете заявити про відшкодування збитків в добровільному порядку, надавши документи, чеки щодо ваших витрат на ремонт, де зазначена вартість будівельних матеріалів (ґрунтовки, шпаклівок, фарби, ламінату, шпалер, сантехніки).

Що робити, якщо відмовляються сплатити гроші?

У випадку відмови того, хто вам спричинив збитків, сплатити гроші, можете звертатися до суду.

Окрім позовної заяви, в якій ви вкажете завдану вам шкоду і на підтвердження надасте акти, висновки експертів, витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, що підтвердить ваше право власності. Можете до суду подати клопотання про виклик свідків, скажімо, сусідів, сантехніків.

Окрім того, в суді можете заявляти і моральну шкоду тому, хто завдав вам збитків, оскільки прибирання в будинку, пошкоджені речі – це стрес, і що ви були змушені звертатися до різних інстанцій з приводу надання допомоги щодо вирішення цих питань.

З відповідача в позовній заяві ви можете вимагати стягнути судовий збір та витрати на правничу допомогу, якщо зверталися до юридичної консультації, при цьому надавши до суду договір про надання правової допомоги.

Читайте також:

Нове на сайті

купити ноутбук Львів, ціни в Україні