Ключові тези:
- Сонце небезпечне для очей цілий рік – ультрафіолет може спричинити катаракту, птеригій, фотокератит і навіть рак ока.
- Сонцезахисні окуляри – не просто аксесуар, а засіб захисту здоров’я очей, тому при виборі важливо орієнтуватися на ступінь захисту від ультрафіолетових променів, а не на колір або ступінь затемнення лінз.
- Додаткові заходи захисту — крислаті капелюхи, тінь у години пікової сонячної активності та відмова від прямого погляду на сонце — допоможуть знизити ризики.
Обираючи сонцезахисні окуляри, ми звикли зважати на форму, яка б личила. Але не варто забувати, що сонячні окуляри – це не тільки про красу, а й, найголовніше, про здоров’я.

Чим небезпечне сонце для очей?
Як сонце впливає на здоров’я очей, як обрати правильні та корисні сонячні окуляри, розповідає дерматологиня Тетяна Куликова.
– Занадто великий вплив ультрафіолетового світла підвищує ризик захворювань очей. Кожного разу, коли ви перебуваєте на сонці без захисту очей, ви збільшуєте ризик таких захворювань як катаракта і рак ока. Саме тому немовлятам та дітям потрібно носити панамки та сонцезахисні окуляри. І у старшому віці не слід ними нехтувати, – пояснює лікарка.
Ультрафіолет здатен проникати в глибші шари ока і може пошкоджувати кришталик, призводячи до його помутніння. Так з’являється високий ризик появи катаракти.
За словами Тетяни Куликової, надмірний вплив сонця може провокувати також розвиток птеригія, тобто аномального росту слизової оболонки ока, яка зростається з роговицею. У зоні ризику – всі ті, хто проводить тривалий час під полуденним сонцем або біля річок, океанів та гір без захисту очей від сонця.
Сонце може мати загрозу для очей не тільки влітку. Фотокератит або «снігова сліпота» – це запалення рогівки ока, спричинене надмірним впливом ультрафіолетового випромінювання. Він виникає після впливу УФ-променів, відбитих від снігу, льоду, піску або води.
Які окуляри обрати?
Захистити очі від шкідливого сонячного випромінювання можуть сонцезахисні окуляри. Дерматологиня Тетяна Куликова наполегливо рекомендує обирати їх відповідально. Вона зібрала основні критерії вибору сонцезахисних окулярів.
Поглинання УФ-променів
Окуляри повинні обов’язково містити маркування «поглинання УФ до 400 нм» або «100-відсоткове поглинання УФ». Слід орієнтуватися саме на цей показник, а не на ступінь затемнення скла.
Якісні лінзи
Щоб перевірити якість лінз окулярів, подивіться на предмети з прямокутним малюнком, наприклад, на кахель на підлозі. Тримайте окуляри на невеликій відстані від очей і заплющіть одне око. Повільно рухайте окуляри вгору-вниз, вправо-вліво і слідкуйте за зображенням через лінзи. Якщо лінії на прямокутному зображенні залишаються прямими – лінзи якісні. Якщо ж лінії виглядають кривими, хвилястими або хитаються – обирайте іншу пару.
При цьому пластикові лінзи не поступаються якістю скляним, вони навіть кращі завдяки своїй ударостійкості. А їхній колір не має особливого значення. Проте коричневі і рожеві лінзи роблять картинку навколишнього світу більш контрастною.
Розмір
Окуляри повинні бути максимально великими, в ідеалі прилягати з боків, щоб забезпечити максимальний захист від сонця.
Що ще допоможе захистити очі від сонця?
Лікарка Тетяна Куликова рекомендує дотримуватися низки правил, які допоможуть зберегти здоров’я очей у сонячну погоду:
- носіть широкополий капелюх;
- пам’ятайте, що хмари не блокують УФ-світло;
- ховайтеся у тінь у період найбільшої інтенсивності сонячного світла: з 12.00 до 16.00;
- ніколи не дивіться прямо на сонце.
Завдяки цим правилам ви зможете насолоджуватися літнім відпочинком. Адже здоровий вплив сонячного світла має позитивні наслідки, якщо ви захищаєте себе від сонця, – підсумувала дерматологиня.
Наші експерти

Тетяна Куликова – дерматологиня з досвідом роботи понад 10 років. Нині працює в київському медичному центрі «SovaKlinik» та Клініці Привітній. У колі фахових інтересів – лікування захворювань шкіри, волосся, нігтів.
Скільки коштують якісні сонцезахисні окуляри
Ми скористалися можливостями штучного інтелекту (ШІ), аби проаналізувати ціновий діапазон сонцезахисних окулярів. Завдання полягало в тому, аби дізнатися ціни окулярів із маркуванням UV400 (100 % поглинання УФ-променів).
ШІ визначив:
- 200 – 250 гривень – із такої ціни стартує вартість сонцезахисних окулярів бюджетного сегменту;
- 300 – 700 гривень – стільки коштують більшість якісних UV400 окулярів.
Вас також можуть зацікавити новини: