Хтось навіть не звертає уваги на прокльони. А комусь вони не просто долітають до вух, а й оселяються у мозку і серці.Чому ж так бояться люди прокльонів і як правильно на них реагувати. Пояснює сімейна психологиня, психотерапевтка Наталія Гаєвська.
Прокльон – це форма українського лихослів’я, яка існує здавна. Люди в усі часи наділяли певні слова магічною силою. Вважали, що промовлена фраза може вплинути на людину чи ситуацію. А ще дехто вірить, що несправедливо наслане прокляття на безневинну людину, обов’язково повернеться до самого мовця.
Якщо прокльони – це лише слова, то чому їх наділяють такою особливою силою?
Сімейна психологиня Наталія Гаєвська поділилася випадком зі своєї практики. До неї звернулася підписниця, яка дозволила розповісти про свою історію анонімно.
– Жінка розповіла: коли вони з чоловіком відкрили свій магазин, у ньому почала працювати рідна сестра її свекрухи. Господарі з часом виявили, що продавчиня працювала не дуже чесно. Її звільнили, а у відповідь отримали погрози. «Та я поставлю свічки на вас і ваших дітей», – казала ображена родичка. У їхньому селі це вважається страшним прокльоном. І з часом підписниця почала помічати, що ситуація в сімейних стосунках, у бізнесових справах значно погіршилася. Минав час, але краще не ставало. «Зараз моїй донечці 20, а щастя немає. Мене ловить страх: а може дійсно якісь свічки ставили? Бо в горах люди всяке вміють і можуть», – так написала мені ця жінка, – розповідає пані Наталія.
Психологиня каже, що ця історія – про глибокі емоційні переживання, пов’язані з вірою у прокльони, про сімейні конфлікти та вплив усього разом на психічний стан родини.
– Віра у прокльони чи магічний вплив ґрунтується на культурних і релігійних переконаннях. У деяких громадах це сприймається дуже серйозно і може мати сильний вплив на психіку, навіть якщо немає жодного об’єктивного підтвердження. Страх перед прокльонами може сприяти тривозі, підозрілості та навіть психосоматичним проявам. Людина починає сприймати кожну невдачу як підтвердження впливу прокльону, – пояснює психотерапевтка.
За її словами, у даній ситуації втрата довіри в родині після інциденту з родичкою могла спричинити тривалий емоційний тиск, який вплинув на родинні настрої та стосунки. Тривалі конфлікти, скандали з побиттями, про які згадувала жінка, ймовірно, вплинули і на доньку. Адже діти такі речі сприймають дуже гостро, навіть якщо вони не є учасниками цих ситуацій.
– Двадцятирічна донька підписниці перебуває у віці, коли формує своє уявлення про світ, стосунки і майбутнє загалом. Тривалі конфлікти чи негаразди в сім’ї могли негативно вплинути на її відчуття стабільності і впевненості. Депресія в дочки, невдоволення життям можуть бути наслідком складного емоційного досвіду, який дівчина отримала, – зауважує Наталія Гаєвська.
Психологиня дає поради, як діяти, коли відчуваєте, що прокльони мають на вас певний вплив.
Чітко проаналізуйте події у житті, не прив’язуючи їх до прокльонів. Пошукайте психологічні або соціальні причини конфліктів у сім’ї, замість того, щоб усьому приписувати магічне походження.
Раніше ми розповідали, як отримати відповідь на важливе питання через сни: поради психолога.
У даній ситуації з’явився страх перед «свічками». Тоді варто звернутися до священника або духовного наставника, щоб він провів ритуал очищення або прочитав певні молитви. Це здатне заспокоїти віруючих людей. Пам’ятайте, що прокльони навіть психологічно мають на вас вплив доти, доки ви в них вірите.
Можливо, донька підписниці потребує розмови зі психологом чи психотерапевтом, щоб розібратися зі своїм внутрішнім станом.
Спробуйте усвідомити, що тривога, пов’язана з прокльонами, може бути проявом вашого внутрішнього страху, який підживлює тривожні думки. Тому працюйте над власним внутрішнім станом. Займайтеся тим, що заспокоює: молитва, медитація, робота зі психологом.
Якщо родинні стосунки негативно впливають на вас, важливо встановити межі і зосередитися на житті власної сім’ї.
– Пам’ятайте, що навіть найсильніші прокльони не мають сил перед любов’ю, розумінням і турботою, – підсумовує Наталія Гаєвська.
Наталія Гаєвська – сімейна психологиня, психотерапевтка у методі символдрами, з досвідом індивідуальної та групової роботи понад 15 років. Кандидатка психологічних наук, сертифікований коуч, дійсна членкиня Онтарійської Спілки Психологів та Української Спілки Психотерапевтів. Її професійна діяльність, передусім, зосереджується на темах тривожних розладів, фобій, панічних атак, нав’язливості, депресивних станів та інших психологічних проблем.
Читайте також:
У найближчі роки Україна може зіткнутися з масштабною водною кризою, попереджають у Державному агентстві відновлення…
Крім пенсії, деякі пенсіонери мають право на компенсаційну доплату. Кому та скільки доплатять у липні…
Поки жителі Європи шукають тіні та порятунку від спеки, експерти попереджають: це не просто літо,…
4 липня спека стоятиме по всій Україні і лише в одній області пройде сильний дощ.
Доведено, що порушення у магнітному полі Землі є причиною коливань потоку іонів у крові приматів,…
Держава посилює підтримку важкодоступних регіонів: у 2025 році запроваджуються щомісячні надбавки для тих, хто живе…