Що таке тригерні точки і чим вони можуть загрожувати, якщо не лікувати, пояснив масажист-реабілітолог Олексій Бондаренко.
Олексій Бондаренко – фахівець в галузі фізичної реабілітації та масажу з восьмирічним досвідом. Перша освіта – Придніпровська державна академія фізкультури та спорту, має звання майстра спорту України з боксу. Вивчав фізичну терапію й ерготерапію в Хортицькій національній академії, закінчив декілька професійних курсів з масажу та фізичної реабілітації.
Наразі Олексій – фахівець з класичного, спортивного та лікувального масажу, він займається корекцією постави, ручною ліпокорекцією, володіє остеопатичними техніками.
Тригерні точки (ТТ) – це ділянки підвищеної чутливості в м’язах, натискання на які викликає різку больову реакцію. Такі точки характеризуються локальним напруженням в м’язовій тканині й на дотик найчастіше відчуваються як невеликі грудочки. Але незважаючи на скромні розміри, вони здатні завдати людині сильного дискомфорту й навіть обмежити якість життя.
Зазвичай тригерні точки виникають у великих м’язах зі статичними функціями, м’язах таза, шиї та плечового поясу. Але ці вузлики здатні викликати біль не тільки в місці свого безпосереднього розташування, а й у сусідніх частинах тіла (так званий відображений біль). ТТ пов’язують із розвитком таких захворювань, як міофасціальний больовий синдром (хронічний стан, що зачіпає м’язи та сполучну тканину, яка їх оточує), мігрень, головний біль напруження, хронічний біль у шиї, спині та попереку.
Виділяють активні та латентні (пасивні) тригерні точки. Перші болючі, навіть якщо до них не торкатися. Другі дають про себе знати тільки в разі прямого тиску на них. При цьому вплив на активну тригерну точку може викликати реакцію у вигляді пітливості, почервоніння або запаморочення.
Виникнення ТТ зумовлене систематичним перенапруженням або перевантаженням м’язів. У результаті в зоні тригера порушується мікроциркуляція крові, з’являється набряк, що створює замкнуте коло болю та спазму. Причиною проблеми найчастіше стають:
Для наявності тригерних точок характерним є тупий і ниючий біль. Супутніми симптомами часто стають головні болі та мігрені, набряклість кистей та оніміння пальців рук, поколювання в кінцівках, загальна слабкість, обмежена рухливість, системне відчуття скутості та втоми в певних м’язах, іноді – тремтіння в них.
Важливо також відрізняти тригерні точки від м’язового спазму. За відчуттями вони можуть бути схожі, але м’язовий спазм є короткостроковим скороченням певної ділянки м’яза й зазвичай минає самостійно. Тоді як тригерні точки можуть турбувати людину тривалий час, спричиняючи сильний дискомфорт.
Парадокс у тому, що хоча тригерні точки – найпоширеніша причина хронічного м’язового болю, вони не є самостійним захворюванням і дотепер немає чітких діагностичних критеріїв, які дали б змогу їх визначати. Тригерні точки не можна виявити ні на УЗД, ні на рентгені, ні за аналізом крові, тому багато пацієнтів із міофасціальним больовим синдромом місяцями відвідують різних лікарів (від травматолога й невролога до кардіолога та психіатра) без особливого результату.
Найпоширеніший метод для виявлення тригерних точок – це пальпація можливої тригерної зони. Якщо фахівець натискає на неї й людина відчуває біль, судомні скорочення або рефлекторне посмикування, це вважається підтвердженням наявності ТТ.
Для усунення болючих ущільнень у м’язових тканинах, відновлення кровообігу та нормальної роботи нервових закінчень застосовується комплексний підхід. Зазвичай це:
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ: водночас ігнорування наявності ТТ може призвести до появи хронічного болю, порушення постави, зниження працездатності та загального погіршення якості життя.
Щоб попередити розвиток болючих вузликів у м’язах, рекомендується:
Читайте також:
4 липня спека стоятиме по всій Україні і лише в одній області пройде сильний дощ.
Доведено, що порушення у магнітному полі Землі є причиною коливань потоку іонів у крові приматів,…
Держава посилює підтримку важкодоступних регіонів: у 2025 році запроваджуються щомісячні надбавки для тих, хто живе…
Віра у прокляття живе у культурі століттями і досі викликає тривогу. Разом із психотерапевтом знаємося,…
Ми поділимося основними правилами зберігання олії, щоб вона не втратила своїх корисних властивостей і просто…
Для любителів баклажанів - цей рецепт соте справжня знахідка. Соте з баклажанів приготувати дуже просто.…