При виборі майбутнього Папи береться до уваги його вік. Він не повинен бути ані занадто молодим, ані занадто літнім. У XX-XXI століттях середній вік глави Ватикану на момент обрання становив 67,5 року. Не останню роль у виборі відіграє й батьківщина кандидата. Переважна більшість Пап були італійцями.
Формально стати Папою Римським може будь-який неодружений чоловік, хрещений у Римо-католицькій церкві. Однак з 1378 року главою Ватикану обирають виключно кардиналів.
Один із головних претендентів на пост Папи – державний секретар Ватикану П’єтро Паролін. Крім високої посади, на користь кардинала говорить його дипломатичний досвід. До речі, Паролін відвідував Україну в 2024 році, зустрічався з президентом Зеленським. Вони обговорювали обмін військовополоненими та повернення тіл загиблих українських захисників.
Ще один італієць, якого називають можливим майбутнім Папою, – архієпископ Болоньї Маттео Дзуппі. Його вважають одним із найпрогресивніших претендентів на роль глави католицької церкви. Дзуппі їздить на велосипеді, виступає за права ув’язнених і проти смертної кари. У 2023 році Папа Франциск призначив Дзуппі мирним посланником Ватикану в Україні. На цій посаді болонський архієпископ зустрічався з президентом Зеленським і главою МЗС РФ Лавровим, щоб «оцінити зусилля зі сприяння возз’єднанню українських дітей з їхніми сім’ями та обміну полоненими з метою досягнення довгоочікуваного миру».
У трійці лідерів на пост Папи – колишній архієпископ столиці Філіппін Маніли Луїс Антоніо Тагле. Зараз він відповідає за питання євангелізації у Ватикані. Тагле називає занадто жорсткою позицію католицької церкви щодо розлучень. Водночас – виступає проти абортів, порівнюючи їх з позасудовими розправами над підозрюваними в наркоторгівлі на Філіппінах.
Претендує на крісло глави Ватикану патріарх Єрусалиму П’єрбаттіста Піццабалла. Він запропонував себе в заручники, коли ХАМАС 7 жовтня 2023 року напав на Ізраїль, – в обмін на викрадених дітей. Однак для глави Ватикану Піццабалла досить молодий – йому «лише» 60 років.
Архієпископ Будапешта Петер Ердьо вважається прихильником прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана. Він виступає проти допуску розлучених католиків і католиків, які знову одружилися, до причастя. Ердьо – активний противник прийому біженців європейськими країнами, заявляючи, що це рівносильно торгівлі людьми.
Пітер Тарксон – перший кардинал із Гани. Він був головою папської Ради справедливості та миру. Тарксон дотримується традиційних для католицької церкви поглядів на шлюб, але виступає проти криміналізації одностатевих стосунків у Гані.
Кардинал Фрідолін Амбонго Бесунгу родом із Демократичної Республіки Конго. Є президентом Симпозіуму єпископських конференцій Африки та Мадагаскару. Став відомим через свою позицію щодо доктрини Ватикану про благословення неодружених та одностатевих пар. Бесунгу оголосив її недійсною на африканському континенті.
Ще один можливий кандидат з Африки – кардинал Робер Сара з Гвінеї. Висловлюється за збереження практики безшлюбності для католицьких священиків. Заяву Сара було сприйнято, як виклик Папі Франциску.
Генеральний секретар Синоду єпископів Маріо Грек – уродженець Мальти. Він підтримує мігрантів, висловлюється проти дискримінації та позитивно ставиться до ідеї зміни церкви відповідно до часу.
Жан-Марк Авелін – архієпископ Марселя. Він – близький соратник Папи Франциска, який поділяє багато його поглядів. Авелін може стати першим папою з Франції з XIV століття.
Уродженець штату Вісконсин Реймонд Берк – колишній архієпископ Сент-Луїса. Противник ліберальних тенденцій Папи Франциска. Берк критикував пом’якшене формулювання Ватикану щодо контрацепції, геїв і цивільних шлюбів.
Серед можливих кандидатів на пост Папи Римського є й українець – єпископ Мельбурнської єпархії святих апостолів Петра і Павла УГКЦ в Австралії Микола Бичок.
Він народився в Тернополі. Закінчивши школу, обрав служіння Господу і вирушив у монастир. Після рукопокладення у священики був місіонером. Потім – став єпископом Мельбурнської єпархії УГКЦ. У 2024 році Папа Франциск призначив Миколу Бичка кардиналом. Він став наймолодшим членом Колегії кардиналів – у віці 44 років.
Австралійська паства Миколи Бичка здебільшого складається з греко-католиків – біженців від Балканської війни та війни з Росією. Єпископ підтримує українців у своїх проповідях.
Як член Колегії кардиналів, Микола Бичок буде єдиним представником України в обранні нового папи.
Реальні шанси Миколи Бичка оцінюються експертами як низькі – через молодий вік та відсутність латинського обряду. З усім тим, його кандидатуру розглядають як символічну. І вона не виключена з точки зору церковного права.
З віком посилюються скарги на згадку. Наш мозок, які м'язи тіла, теж слабшає. Однак якщо…
Шановні читачі, розпочато передплату газети «На пенсії» на друге півріччя 2025 року. Передплатна кампанія триватиме…
Багато хто думає, що вітамін D ми отримуємо тільки з сонцем. Це правда - але…
Тертий пиріг завжди доречний і на домашньому чаюванні, і на святковому столі.
Потрібні терміново гроші, але вони покладені на депозит? У яких випадках можна достроково зняти вклад,…
Людям з підвищеним артеріальним тиском лікарі прописують ліки, які треба приймати на постійній основі. Але…