«Дайте, будь ласка, пояснення стосовно тих пенсіонерів, яким десять років не проводили індексацію, тому що вони відносилися до держслужби. Не всі, хто був на держслужбі, отримують високі пенсії».
Ольга Карнаух, Кіровоградська обл.
(запитання надійшло на Фейсбук-сторінку редакції)
У вже далекому 1993 році була ухвалена перша версія Закону «Про державну службу» №3723-ХІІ. Стаття 37 цього Закону гарантувала держслужбовцям пенсію в розмірі до 90% від зарплати. При цьому держслужбовці, які вже були на пенсії, мали право на перерахунок виплат, якщо підвищували оклади тим держслужбовцям, які продовжували працювати. А якщо такі пенсії довго не перераховувалися через збільшення окладів, тоді спрацьовувало законодавство про індексацію грошових доходів населення.
З часом майже всі з цих привілеїв для багатьох держслужбовців поступово скасували. Після 2011 року пенсії почали призначати в розмірі до 80%, з 2015 року – в розмірі 60%. Так само через низку змін в законодавстві з 2015 року держслужбовці фактично втратили право як на індексацію пенсій, так і на перерахунок через підвищення окладів. А 1 травня 2016 року набув чинності абсолютно новий Закон «Про державну службу» № 889-VIII. Згідно з ним, пенсійне забезпечення держслужбовців має здійснюватися на загальних підставах, тобто за нормами Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Новий закон необачно розділив держслужбовців на три категорії.
Норма про індексацію пенсій держслужбовців повернулася в законодавство у 2022 році. Але реалізували її дещо із запізненням. Вперше за багато років індексація таких пенсій відбулася з 1 липня 2023 року. А в 2024 році це було зроблено вже з 1 березня – одночасно з традиційною індексацією звичайних пенсій. Втім, знецінені за багато років пенсії така індексація вже не надто рятує.
Водночас наприкінці грудня 2022 року Конституційний Суд визнав неконституційним положення Закону «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889–VIIІ, яким було унеможливлено перерахунок розмірів пенсій окремим державним службовцям (рішення по справі № 3-132/2018(5462/17) від 23 грудня 2022 року № 3-р/2022).
Суд підкреслив, що існує різниця в розмірі пенсій держслужбовців залежно від часу їх призначення. Ця несправедливість визнана упущенням з боку законодавців. В зазначеному рішенні Конституційного Суду йдеться про те, що через три місяці після завершення воєнного стану право держслужбовців на перерахунок пенсій по зарплаті має бути відновлено.
Для багатьох пенсіонерів з числа колишніх держслужбовців таке рішення незабаром може стати дійсно проривним, але на практиці, як завжди, все може бути набагато складніше.
Вас також можуть зацікавити новини:
Чимало українців, які займаються підприємницькою діяльністю рано чи пізно ставлять собі питання: як нараховується пенсія…
Комунальні тарифи ростуть, але є категорії українців, які можуть платити у два рази менше. Ви…
У 2025 році українки зможуть вийти на пенсію лише за умови наявності необхідного страхового стажу.…
Підтримка поруч! Благодійна організація надає допомогу тим, хто її потребує Подати заявку просто — достатньо…
Експеримент зі спрощення заяв на субсидії та пільги закінчився не так, як очікували: уряд планує…
Один підпис або не поданий документ — і ви можете залишитися винні державі. Дізнайтеся, які…