Статті

Масляна: язичницьке чи християнське свято

Існує дві версії походження Масляної – язичницька та християнська. Розглянемо обидві.

Масляна язичницька

Низка дослідників вважають, що Масляна сягає своїм корінням язичницьких часів. Свято було пов’язане з днем весняного рівнодення, 21 березня, який був початком нового року за сонячним календарем. Святкування було тісно пов’язане з початком хліборобських робіт і тривало два тижні – тиждень до дня весняного рівнодення і тиждень після. На Масляну віддавали особливі почесті Ярилу – божеству весняного сонця і родючості, яке приходило на зміну зимовому сонцю Коляді.

Масляна християнська

У християнській традиції Масляна – це Сирна седмиця (м’ясопуст), останній підготовчий тиждень перед Великим постом. Він здобув таку назву, бо в ці дні вже не можна їсти м’ясо, але дозволеними є молочні продукти, яйця і риба.

В останню неділю перед початком посту Церква згадує вигнання Адама з раю, що було наслідком його гріхопадіння. У церковних піснеспівах говориться, що гріховний стан людства подібний до стану вигнаного Адама. Готуючи вірян до Великого посту, Православна Церква закликає до покаяння і скорботи про гріхи, подібно до того, як скорбів Адам.

Прощена неділя

Цей день також називають Прощеною неділею. У храмах відбувається особливий Чин прощення. За давньою традицією, цього дня православні християни просять одне в одного прощення за всі скоєні гріхи й образи, щоб вступити в спасительні дні посту в мирі з усіма.

Цей звичай виник серед стародавніх єгипетських пустельників, які в останній день перед постом збиралися в храмі для спільної молитви. Потім вони йшли у відокремлені місця великої пустелі, де проводили весь піст в аскетичних подвигах. Ворота монастиря замикалися до Неділі Ваій (Вербної Неділі). Оскільки пустеля була місцем украй небезпечним, подвижники могли не повернутися, тож просили одне в одного пробачення, немов перед смертю. Так цей благочестивий звичай укорінився в Церкві.

Таким чином, Сирна седмиця – це ще не піст, але вже відчувається наближення Великого посту. За церковним статутом, вона має покаянний, а не святковий характер.

ДО ВІДОМА. У 2025 році Масляна (Сирна седмиця) пройде з 24 лютого по 2 березня. Прощена неділя випадає на 2 березня, а вже 3 березня починається Великий піст.

За матеріалами православної преси

Метки: Масляна праздник религия

Новое на сайте

  • Статті

Подорожуйте з комфортом: відпочинок в ОАЕ для людей похилого віку

Подорожувати в будь-якому віці – це завжди про класні емоції та незабутні враження, тому важливо…

23/02/2025 21:36
  • Новини

Магнітні бурі на понеділок, 24 лютого 2025 року

Якою очікується сонячна активність на 24 лютого

23/02/2025 20:56
  • Новини

Гороскоп на тиждень з 24 лютого по 2 березня: цей період несе в собі подих змін

Тиждень 24 лютого – 2 березня несе у собі подих змін. Марс виходить із ретрофази,…

23/02/2025 19:55
  • Новини

З чого зробити фаршировані млинці: 5 оригінальних начинок

Фаршировані млинці смачніші подвійно. Правильно і майстерно приготовані млинці смачні самі по собі, а якщо…

23/02/2025 18:52
  • Статті

Відомі люди на монетах: Дмитро Яворницький – що відомо про літописців запорізького козацтва

Дмитро Яворницький - український історик-українознавець, краєзнавець, археолог, етнограф, фольклорист, лексикограф, письменник, знавець і один із…

23/02/2025 16:59
  • Статті

Людина впала на вулиці: що треба знати про епілепсію і першу допомогу при такому захворюванні

При епілепсії найнебезпечнішими є судоми всього тіла, які можуть розпочатися будь-якої миті — вдома, на…

23/02/2025 16:27