Як відрізнити її від мозоля або натоптиша і чим вона небезпечна, пояснив хірург Володимир Ципко.
Підошовні бородавки (шипиці) – це доброякісні новоутворення шкіри, розвиток яких провокує вірус папіломи людини (ВПЛ). Вони бувають одиничними або множинними й візуально виглядають як круглі шорсткі нарости на стопі тілесного або жовтуватого кольору. Від звичайного мозолю шипицю можна відрізнити за більш зернистою структурою та чорними цятками всередині, які закупорені капілярами, але іноді для діагностики потрібна консультація лікаря. Через свою локалізацію підошовні бородавки часто завдають відчутного фізичного дискомфорту при ходьбі.
Вірус папіломи людини дуже поширений – його носіями є майже 90 відсотків дорослого населення. Але у когось він все життя залишається в сплячому режимі, а у когось активується і викликає появу папілом та бородавок.
Заразитися вірусом папіломи людини можна при безпосередньому контакті з інфікованою людиною або через спільні предмети побуту, забруднені поверхні. До основних факторів ризику, що сприяють зараженню, належать зниження імунітету внаслідок сильного стресу, частих застуд, порушення обміну речовин або загострення хронічних захворювань.
Також вірус набагато легше проникає в розм’якшену вологу шкіру, тому підошовні бородавки нерідко з’являються у тих, хто відвідує басейн, лазню, де ходить босоніж. Полегшити проникнення вірусу в організм здатні й мікротравми шкіри, підвищена пітливість ніг, недостатня особиста гігієна, тривале носіння промоклого, незручного або тісного взуття.
Спочатку підошовна бородавка виглядає як щільне округле утворення, схоже на мозоль. В основному шкірне ущільнення виникає в місцях максимального тиску: на великому пальці, подушечці стопи або п’яті.
Поступово новоутворення збільшується в розмірах, грубшає, його центр стає шорстким, з чорними цятками посередині й невеликим валиком ороговілої шкіри по краях. Бородавка починає викликати больові відчуття при ходьбі або при натисканні на неї.
Розміри підошовних бородавок варіюються від трьох до десяти міліметрів. При цьому над поверхнею шкіри ущільнення піднімаються всього на пару міліметрів, тому що основна їх частина знаходиться всередині. Бородавка може призвести до інфікування прилеглої здорової тканини, тому поруч із нею іноді з’являються дрібніші нарости. Вони здатні зливатися між собою, формуючи болючу область нерівної шкіри.
Вважається, що навіть за відсутності лікування підошовні бородавки схильні до самостійного зникнення за два-три роки після появи. Але при цьому вони часто завдають відчутного дискомфорту і болю при ходьбі, схильні до травмування, збільшення, запалення і навіть нагноєння.
Для видалення бородавок медики найчастіше використовують такі методи, як кріодеструкція, радіохвильова хірургія, електрокоагуляція та вплив лазером. Також застосовуються різні засоби із саліциловою кислотою (пластирі, пілінги, мазі) і зрідка – хірургічне видалення скальпелем.
Але не слід забувати, що бородавка – це не просто косметичний дефект, а вірусне захворювання, яке потрібно лікувати системно. Тому додатково призначаються противірусні та імуномодулюючі препарати, які допомагають зміцнити імунітет і повернути вірус папіломи людини в «сплячий» стан (повністю видалити його з організму, на жаль, неможливо), а також запобігти повторній появі наростів.
Щоб звести до мінімуму ризик виникнення підошовних бородавок:
носіть зручне шкіряне взуття;
якщо у вас є плоскостопість – використовуйте ортопедичні устілки;
після миття ніг користуйтеся спеціальним тальком або дезодорантом для стоп, носіть якісні шкарпетки з натуральних матеріалів;
тріщини, порізи, подряпини на стопах обробляйте антисептичними та ранозагоювальними засобами.
Ну і звісно – ведіть здоровий спосіб життя та зміцнюйте імунітет.
Читайте також:
Кожен садівник мріє створити на своїй ділянці сад мрії, щоб було і затишно, і комфортно.…
До нас прийде атмосферний фронт зі снігом, ще нічними морозами. Це буде гарно. Але погода…
Чи будуть геомагнітні хвилювання цього дня?
З віком потреба у фізичному навантаженні стає гострою необхідністю. Фахівці стверджують, що людям похилого віку…
Пенсійна реформа передбачає зміни для пенсіонерів, як нинішніх, так і майбутніх. У 2025 році чекає…
Різні цитрусові, банани і гранати корисні не тільки у свіжому вигляді, але і у вигляді…