Статті

Як проходить комп’ютерна томографія черевної порожнини в «ОН Клінік Дніпро»?

Що таке комп’ютерна томографія?

Комп’ютерна томографія (КТ) — це інструментальний метод діагностики, що використовує рентгенівське опромінення і дозволяє візуалізувати структуру внутрішніх органів і систем організму. Обстеження проводиться за допомогою спеціального приладу — комп’ютерного томографа, який сканує і фіксує досліджувану ділянку в різних площинах. КТ дає змогу отримати детальні тривимірні зображення органів.

Що покаже КТ органів черевної порожнини?

КТ органів черевної порожнини показує структуру органів шлунково-кишкового тракту, їх функціональність та наявність патологічних процесів. Комп’ютерна томографія черевної порожнини дозволяє виявити наступні захворювання:

  • доброякісні та злоякісні новоутворення (пухлини, кісти, аденоми), метастази;
  • запальні процеси в органах ШКТ (панкреатит, холангіт, дивертикуліт, апендицит, гепатит);
  • камені в жовчному міхурі, непрохідність жовчних протоків;
  • сторонні предмети в органах або м’яких тканинах;
  • крововиливи, травми, абсцеси, скупчення рідини;
  • патологічні зміни в тканинах органів (наприклад, цироз печінки, некроз тканин селезінки, наявність дивертикулів у слизових оболонках).

КТ черевної порожнини може виконуватися з контрастом (використанням контрастної речовини для «підсвічування» патологічно змінених ділянок тканин органів і систем). КТ черевної порожнини з контрастом показує стан судин і лімфовузлів, дозволяє оцінити кровопостачання органів.

Основні показання до КТ черевної порожнини

КТ черевної порожнини показано за наявності симптомів захворювань органів травної системи. Дослідження виконується за направленням лікаря (гастроентеролога, терапевта, хірурга) після огляду та інших інструментальних обстежень (наприклад, УЗД органів ШКТ, колоноскопії). Основні показання до КТ черевної порожнини:

  • хронічні порушення процесів дефекації (закреп або діарея);
  • болі у животі;
  • нудота, блювання;
  • метеоризм (підвищене газоутворення);
  • збільшення печінки або селезінки в розмірах;
  • підозра на новоутворення;
  • пожовтіння шкірних покривів та білків очей;
  • грижі (випинання внутрішніх органів);
  • різка втрата ваги.

КТ органів черевної порожнини проводиться при змінах в лабораторних аналізах. Також дослідження необхідне для моніторингу і контролю ефективності лікування патологій травної системи.

Підготовка до комп’ютерної томографії черевної порожнини

Підготовка до КТ черевної порожнини вимагає дотримання голодування за шість-вісім годин до дослідження. За необхідності (при проблемах з випорожненням кишківника) лікар може призначити проносні препарати.

Перед КТ органів черевної порожнини з контрастом необхідно попередньо здати аналізи для обстеження нирок (креатинін, сечовину, сечову кислоту), а також проконсультуватися з лікарем щодо безпеки застосування контрастного препарату відповідно до супутніх захворювань. Перед КТ черевної порожнини з контрастом необхідно пити воду — за дві години до обстеження необхідно повільно випити півтора літра негазованої води. Також на дві-три години перед обстеженням необхідно відмовитися від паління, оскільки воно звужує кровоносні судини, що може вплинути на результати дослідження.

Яка дієта потрібна перед КТ черевної порожнини?

За дві-три доби до комп’ютерної томографії органів травлення необхідно дотримуватися дієти. Дієта перед КТ черевної порожнини повинна виключати вживання алкоголю, продуктів та напоїв, що викликають підвищене газоутворення в кишечнику (капусти, бобових, дріжджових виробів та газованої води).

Етапи проведення КТ черевної порожнини в «ОН Клінік Дніпро»

Зробити КТ у Дніпрі можна в медичному центрі «ОН Клінік Дніпро». Пацієнт розташовується на столі комп’ютерного томографа, попередньо знявши всі металеві предмети (прикраси, ремені). У процесі дослідження важливо лежати нерухомо, щоб отримані знімки були чіткими. Процедура триває від декількох хвилин до пів години.

Результати КТ-дослідження (диск, знімки та висновок лікаря-рентгенолога) пацієнт отримує на руки. Розшифровку КТ черевної порожнини робить лікар, який направив на дослідження, враховуючи вік, індивідуальні особливості організму та результати інших обстежень.

Чи шкідливо робити КТ?

В «ОН Клінік Дніпро» використовується комп’ютерний томограф SOMATOM go.Up, що характеризується низьким променевим навантаженням і високою якістю ангіографії. Обстеження не шкідливе, якщо не перевищувати рекомендовану кількість та частоту проведення, а також враховувати всі протипоказання.

Доза опромінення при КТ черевної порожнини з контрастуванням не відрізняється від нативного (без контрасту). Контрастна речовина безпечна для організму і виводиться протягом наступних 24 годин, важливо вживати велику кількість води.


*на правах реклами

Новое на сайте

  • Новини

Жителям чотирьох областей почали надавати нову гуманітарну допомогу: як зареєструватися

Люди, які опинилися в складних умовах через війну, отримують життєво необхідну підтримку.

18/01/2025 10:32
  • Новини

В Україні суттєво зросла вартість автоцивілки: що змінилося в 2025 році

З 1 січня 2025 року в Україні значно підвищились ціни на поліси обов'язкового страхування автоцивільної…

18/01/2025 09:31
  • Новини

РФ масовано вдарила по Києву, є загиблі – воєнне зведення 18 січня

В одному з районів Києва загинули четверо людей. У вогні одна зі станцій метро, її…

18/01/2025 08:39
  • Новини

Українським пенсіонерам під час воєнного стану призначили нові надбавки

Пенсіонери зможуть отримувати додаткові 2 361 гривню до пенсії. Надбавка діятиме на період воєнного стану.…

18/01/2025 07:33
  • Новини

Свята та народні прикмети 18 січня – чому цього дня не слід звертатися до суду

Цього дня відзначають 13 щорічних свят, з деякими з них ми хотіли б Вас познайомити…

18/01/2025 06:29
  • Новини

Пиріг, що тане, на кефірі: м’який, повітряний і ніжний – просто все змішали і відправили в духовку

Пиріг на кефірі - це улюблені ласощі багатьох. Якщо правильно приготувати тісто, то пиріг виходить…

18/01/2025 05:27