До редакції звернулася Неоніла Гончарова з Одеської області. Вона розповіла, що працювала на Роздільнянському ГППЗ з 1981-го по 2001 рік. Їй, як і іншим працівникам, повинні були виділити земельну ділянку для ведення особистого сільського господарства розміром в 2 гектари. А відповідно до державного акта на право власності на земельну ділянку, їй було виділено 0,9232 гектара. Читачка вважає це рішення несправедливим, оскільки вона працювала на підприємстві 19 років, а було виділено менше, ніж іншим працівникам підприємства.
Відповідно до статті 1 Закону України № 899-IV (далі – Закон), право на земельну частку (пай) мають колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств (кооперативів, акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств). Також таке право є і у пенсіонерів з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай).
Відповідно до статті 5 Закону, сільські, селищні, міські ради в межах їх повноважень щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості):
Крім того, відповідно до частини 1 статті 122 Земельного Кодексу, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад.
Таким чином, передусім ви повинні звернутися до органів місцевого самоврядування за місцем проживання з заявою щодо незгоди з розміром земельної ділянки. Адже це їхні повноваження.
Якщо звернення не буде задоволено, ви можете звернутися до місцевого суду.
Відповідно до статті 2 Закону, «документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), також є «Рішення суду про визнання права на земельну частку (пай)».
Стороною (сторонами) у позовній заяві зазначити міську (сільську) раду за місцем проживання та Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру.
Можете в позовній заяві зазначити таке:
В позовній заяві можете вимагати зобов’язати виділити в натурі земельну частку (пай) сільськогосподарського призначення.
До позовної заяви обов’язково необхідно додати такі документи (копії):
паспорт;
ідентифікаційний номер;
трудову книжку, щоб довести, що ви перебували у трудових відносинах з тим, хто виділяв землю;
сертифікат на право на земельну частку (пай);
інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно;
інформацію з Державного реєстру іпотек;
листи-відповіді від органів місцевого самоврядування, інші документи.
*Закон «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» №899-IV від 05.06.2003 в редакції від 31.03.2023
Раніше ми розповідали, як власникам паїв не втратити право на землю: що треба зробити.
Якщо ви хочете приготувати розсипчастий та ароматний рис, то радимо при приготуванні додати лише один…
Більшість садівників, помітивши клей на деревах, нічого не роблять, вважаючи цей симптом незначним, проте що…
6 квітня у центральних та південних областях очікується дощ, у західних - сніг або мокрий…
Чи будуть геомагнітні хвилювання цього дня?
Депресія та вигорання мають багато спільного, але їхні наслідки для здоров'я можуть відрізнятися кардинально. Чому…
Якщо ви отримали штраф за порушення ПДР, хоча не були за кермом, важливо вчасно призначити…