Статті

Що таке соціальний захист і хто може на нього розраховувати

До редакції звернувся Микола Костенко з Полтавської області. Читач розповідає, що має серйозні проблеми зі здоров’ям. Звертався в міську раду, але йому відмовили в наданні одноразової допомоги на лікування. Він запитує, як трактує закон поняття соціальний захист і кого саме воно стосується?

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі:

  • повної, часткової або тимчасової втрати працездатності,

  • втрати годувальника,

  • безробіття з незалежних від них обставин,

  • у старості.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

У висновку Конституційного суду у справі за зверненням Верховної Ради* зазначається: «Право громадян на соціальний захист не залежить від досягнення ними певного віку. Таке право гарантується усім громадянам, які його потребують, незалежно від того, до якої вікової категорії вони належать.

До того ж право на соціальний захист громадян у старості не обмежується тільки пенсійним забезпеченням, а й включає інші види передбаченої законом допомоги».

Таким чином, законодавчо ви захищені відповідно до ваших пільг та соціального статусу.

***

Що ж стосується відмови в наданні одноразової матеріальної допомоги на лікування, то вам мали надати обгрунтоване рішення, згідно з положенням про порядок надання такої виплати**. В цьому положенні зазначено, якій категорії осіб допомагають, з якими хворобами, періодичність надання такої допомоги.

Також в рішенні про відмову мали вказати, чи відповідають надані вами документи вимогам, визначеним у порядку надання допомоги, чи наявні кошти в бюджеті, і на яких підставах ви можете звернутися повторно.

*Справа за зверненням Верховної Ради про надання висновку щодо відповідності проекту Закону України “Про внесення змін до статті 46 Конституції України” вимогам статей 157 і 158 Конституції України (справа про внесення змін до статті 46 Конституції України) № 2-в/1999 від 2 червня 1999 року.

**Положення про порядок надання одноразової матеріальної допомоги громадянам, які опинилися в складних життєвих обставинах, та іншим категоріям громадян, яке затверджується органом місцевого самоврядування.

Вас також можуть зацікавити новини:

Куди можуть звертатися військовослужбовці, якщо порушуються їхні права

Психологічна, юридична, соціальна допомога та захист: де знайти в умовах війни (адреси та телефони).

Право на соціальний захист громадян на старості не обмежується лише пенсійним забезпеченням, воно включає різні види передбаченої законом допомоги

Новое на сайте

  • Статті

Що таке Похвала Пресвятої Богородиці: історія святкування

Цього дня прийнято звертатися з молитвою до Діви Марії та просити захисту та заступництва у…

03/04/2025 21:39
  • Новини

Пенсіонери із 9 областей зможуть отримати доплату до пенсії у розмірі до 3250 гривень: що для цього потрібно

2025 року українські пенсіонери зможуть отримати нову фінансову допомогу, яку здійснить Міністерство соціальної політики разом…

03/04/2025 20:52
  • Статті

Скільки порошку сипати у пральну машину

Якість прання залежить від забрудненості білизни, і від прального засобу. Скільки порошку треба, щоб ваша…

03/04/2025 19:51
  • Статті

Виразка шлунка та весна: які симптоми мають насторожити

Виразкова хвороба відрізняється періодами весняного та осіннього загострення. Тому саме зараз слід докладніше поговорити про…

03/04/2025 19:18
  • Статті

У теплі весняні дні квашена капуста перекисла: як врятувати продукт

Ми робимо запаси влітку та восени, і всю довгу зиму вони вносять корисну та смачну…

03/04/2025 18:56
  • Статті

Прихистили переселенців: що потрібно зробити насамперед

Законодавство та порядок регулювання дії законів постійно проходять трансформації: запроваджуються зміни, удосконалення. Як устежити за…

03/04/2025 17:41