Ви постійно відчуваєте спрагу і ніяк не можете напитися? З чим це може бути пов’язано і в яких випадках варто поспішити до лікаря, розповіла терапевтка Вікторія Кокошко.
Формування постійного підвищеного відчуття спраги (медична назва цього стану – полідипсія) пов’язано з надмірною активацією питного центру у структурах головного мозку. Такий стан може бути спричинений як фізіологічними, так і патологічними причинами.
Бажання пити воду у великій кількості – це нормальне явище. Воно найчастіше виникає через підвищене потовиділення при значних фізичних навантаженнях, у спеку або при відвідуванні лазні та сауни. Викликати пересихання слизової рота і сильну спрагу здатне також куріння, тривале перебування в курному приміщенні, надмірне вживання діуретичних напоїв (кави, чаю, солодких газованих напоїв, пива) або солоних та гострих продуктів, які затримують рідину в тканинах.
Сухість у роті та спрага часто спостерігаються при стресових реакціях, професійних голосових навантаженнях (у співаків, лекторів, педагогів) та у жінок у період вагітності через гормональну перебудову організму.
Фізичний комфорт у таких випадках повернути досить просто. Достатньо випити звичайну або столову мінеральну воду без газу кімнатної температури.
Крім того, підвищена спрага виправдана при вираженій діареї або частому блюванні, коли організм втрачає багато води та електролітів і тому подає сигнал про термінову необхідність заповнити запаси рідини.
Якщо надмірна спрага без видимих причин присутня вже кілька днів поспіль або довше, це може свідчити про розвиток патологічного процесу. Особливо якщо людина при цьому постійно п’є і не відчуває полегшення.
Найбільш поширеними патологічними причинами полідипсії вважаються:
Також причинами аномальної спраги можуть стати патології нирок, ішемічна хвороба серця, ендокринні порушення, анемія, хронічний риніт, бронхіальна астма, гіпергідроз (підвищена пітливість), психічні розлади та прийом деяких ліків.
Якщо вас почала мучити підвищена спрага, в першу чергу налагодьте питний режим, обмежте вживання солоної, гострої та солодкої їжі, виключіть куріння, каву та алкоголь. Якщо через пару днів симптом не зникне, необхідно звернутися до сімейного лікаря і пройти діагностику. Зазвичай рекомендується здати аналізи крові та сечі, перевірити рівень глюкози, гормональний фон, функцію нирок та печінки. Також можуть бути рекомендовані консультації ендокринолога, гастроентеролога, кардіолога, уролога, психіатра.
Лікування спрямоване на терапію основного захворювання, яке спричинило полідипсію. Залежно від цього можуть бути призначені цукрознижувальні або гормональні препарати, інсулінотерапія, діуретики, ферменти, вітаміни, седативні засоби, фізіопроцедури.
Вас також можуть зацікавити новини:
Використання перев'язувальних матеріалів, бинтів та ранозагоювальних засобів є важливою частиною медичної практики та першої допомоги.…
Деякі українці, які постраждали через війну, можуть розраховувати на певні пільги від держави.
Пенсіонери мають низку обов’язків перед Пенсійним фондом України. Невчасне інформування про зміни у вашому житті…
На місці події працюють екстрені служби, які надають всю необхідну допомогу постраждалим. Також тривають аварійно-рятувальні…
Розмір допомоги сягає 5000 гривень на кожного члена родини.
У цей день відзначають 27 щорічних свят, з деякими з них ми хотіли б вас…