Ми продовжуємо рубрику «Відомі люди на монетах», де знайомимо вас із відкарбованими у металі знаменитими людьми, які увійшли в історію України.
Нещодавно в рамках цієї рубрики, розповідаючи про Євгена Петрушевича, ми згадали, що диктаторські повноваження в роки післяреволюційного хаосу в Україні були, окрім нього, і у Симона Петлюри. Впевнений, що багатьох пенсіонерів, які читають ці рядки і зі шкільних років пам’ятають «Історію СРСР» у її тодішній інтерпретації, здивує, що НБУ викарбував монету на його честь. Чому здивує? А про це згодом.
Петлюра – полтавець. Там він народився 1879 року, навчався у семінарії. Був з неї вигнаний за політичну діяльність (Революційна Українська Партія) та українофільство. 1904-го перебрався до Львова. 1908-го Петлюра – у Петербурзі, активіст українського руху. 1911-го переїхав до москви, працював бухгалтером, театральним критиком. У 1912-14 роках редагував журнал «Українське життя». Тоді він і став суспільно-відомою персоною. Після початку Першої світової у статті «Війна та українці» декларував лояльне ставлення українців до захисту Російської імперії, сподівався на зміну ставлення керівництва імперії до «українського питання». У роки війни він – заступник уповноваженого Всеросійського союзу міст з постачання армії.
Лютнева революція застала його на Західному фронті і незабаром його обрали головою Українського комітету Західного фронту. Навесні 1917-го він поїхав до Києва, де після створення першого українського уряду – Генерального секретаріату – Петлюра став секретарем у військових справах. Він вимагав радикальних антибільшовицьких дій, але зіткнувся з компромісною політикою Винниченка та Грушевського. Петлюра вийшов з уряду і сформував Гайдамацький Кіш Слобідської України, який став на захист України від більшовиків.
При гетьмані Скоропадському він 4 місяці відсидів у в’язниці, оскільки був одним із організаторів антигетьманського повстання. На початку 1919-го Петлюра очолив Директорію, залишаючись Головним отаманом військ УНР.
Від першого до останнього дня Директорії, тобто 10 місяців, він очолював збройну боротьбу за незалежність України. Саме у цей період біографія Симона Петлюри вкрилася темними плямами. Точніше, кривавими. Йдеться про єврейські погроми в Україні, що приписуються очолюваному Петлюрою війську, жертвами яких стали близько 50 тисяч громадян, включаючи жінок, дітей, людей похилого віку. Підкреслимо, що погляди різних істориків, які визначають особисту провину Петлюри у цій жахливій трагедії, розходяться аж до діаметрально протилежних. Дивного в цьому немає нічого.
Суть проблеми геніально коротко сформулював англійський письменник 19-го століття Семюель Батлер: «Бог не може змінити минуле, але історики можуть». Так от, деякі історики доводять, що Петлюра юдофобом не був, а його провина полягає в тому, що влада, яку він очолює, не змогла взяти ситуацію під контроль. І він нібито намагався припиняти погроми і карав їх учасників. Інші історики стверджують, що раз не зміг контролювати цю ситуацію, значить не хотів, бо на чолі його політики стояла фраза, нібито сказана єврейській делегації, яка прийшла з проханням «Не сваріть мене з моєю армією!» А ще історик Дубнов на суді стверджував, що у берлінських архівах перебуває близько 500 документів, які доводять особисту причетність Петлюри до погромів. На якому суді, кого і за що судили?
1920 року Симон Петлюра від імені УНР уклав договір з Польщею про спільні дії проти червоних військ. Але зрештою цей союз виявився невдалим: червоні відкинули польсько-українське військо аж до Львова та Любліна, але там військовий геній польського полководця Пілсудського зміг їх зупинити. Петлюра емігрував. Польща, Угорщина, Австрія, Швейцарія, а з 1924 року – Франція. Там, у Парижі, за 4 дні після того, як він у 1926 році відзначив своє 47-річчя, його на вулиці застрелив Самуїл Шварцбурд – уродженець міста Ізмаїл на Одещині. З місця злочину він не втік, на суді заявив, що так помстився за єврейські погроми.
І знову суперечки істориків. Деякі з них стверджують, що «нічого особистого», і вбивство – політичне – було організовано більшовицькою спецслужбою. Інші впевнені, що у Петлюри руки по лікті в крові, і він поніс заслужену кару. Ймовірно, передбачаючи багато чого, Симон Петлюра написав колись: «Очевидна річ, що в оцінці моєї персони ви повинні бути правдивими». Але, як то кажуть, правда у кожного своя, а Істина одна. Де вона в історії з Петлюрою – як здається автору цих рядків, наразі невідомо. Але відомий факт: слідство по вбивству Петлюри в Парижі тривало 16 місяців, і в результаті французьким судом присяжних Самуїл Шварцбурд, який всадив у Симона Петлюру 7 куль, був повністю виправданий. Суперечки істориків щодо правомірності цього вердикту досі не вщухають.
***
Що ж, як мудро зауважив Едмунд Берк, англійський політичний діяч 18-го століття, «історія – це союз між померлими, живими і ще не народженими». Як говорили за старих часів, «мертві сорому не мають», ну а нині живим, заради ще не народжених, слід не «як треба» трактувати історію, а змінювати ставлення людей до неї, висловлене в «Учні диявола» Бернарда Шоу: «Що скаже історія? – Історія, сер, збреше, як завжди».
Валерій Боянжу, Херсон – Одеса
Пенсіонери мають низку обов’язків перед Пенсійним фондом України. Невчасне інформування про зміни у вашому житті…
На місці події працюють екстрені служби, які надають всю необхідну допомогу постраждалим. Також тривають аварійно-рятувальні…
Розмір допомоги сягає 5000 гривень на кожного члена родини.
У цей день відзначають 27 щорічних свят, з деякими з них ми хотіли б вас…
Багато господинь не люблять довго возитися на кухні, тому віддають перевагу простим рецептам. Пропонуємо найлегший…
Теплиця – це відмінний спосіб вирощування рослин, який дозволяє продовжити вегетаційний період і захистити рослини…