????????????????????????????????????
Відповідає Андрій Музольф, викладач Київських духовних шкіл:
– На Світлій седмиці Церква не здійснює таких заупокійних богослужінь, як панахиди та літії, але водночас не забороняє згадувати покійних близьких на Проскомідії та в приватних домашніх молитвах. Подібна практика пояснюється тим, що весь Великодній тиждень присвячений найголовнішій події, яка сталася в людській історії – Воскресінню з мертвих Господа нашого Ісуса Христа.
Завдяки Воскресінню Спасителя кожен з нас отримує надію і на власне воскресіння, насамперед воскресіння від духовної смерті, тобто від гріха і влади диявола. Саме тому ніякий смуток (у тому числі і сум за померлими родичами) не повинен затьмарити собою радість великодніх днів.
І навіть якщо в ці дні хтось помре, відспівування здійснюється за особливим пасхальним чином, в якому немає жодного скорботного співу, але практично всі молитви присвячені Воскреслому Христу. Таким чином, будь-яка скорбота у ці світлі, радісні дні може бути виразом лише одного – нашої невіри в блаженну посмертну долю померлих близьких, заради спасіння яких помер і воскрес Сам Бог.
Па Світлої седмиці нам потрібно ходити не на цвинтар, а в храм і молитися за них (як уже було сказано, молитва за покійних на Проскомідії не скасовується. Крім того, молитва на Проскомідії є найважливішою, оскільки священик під час цієї молитви виймає з проскури частинки про здоров’я та упокій, які згодом будуть опущені в Чашу з Кров’ю Христовою зі словами: «Омий, Господи, гріхи тих, що тут поминаються…»). Традиція ж ходити у Великдень на цвинтарі виникла в той час, коли атеїстична радянська влада закрила більшість храмів та монастирів і люди отримували можливість помолитись Богу лише на цвинтарях.
– Чи слід вітати невіруючих людей великоднім вигуком «Христос Воскресе!»?
– Привітання «Христос Воскресе!» – це не якась данина традиції, а насамперед вираз нашої віри.
Вимовляючи ці слова, ми висловлюємо свою віру в те, що Господь наш Ісус Христос помер за нас, а також воскрес «нашого заради спасіння». Тому ми і відповідаємо вигуком: «Воістину Воскресе!» Якщо глянути на історію Церкви, ми побачимо, що саме зі слів «Христос Воскресе!», з вираження цієї великодньої радості почалася проповідь християнства усьому світу.
Один християнський мислитель сказав: «Дивно, але саме порожня труна стала колискою християнства». Воскресіння Христа стало новою відправною точкою в історії всього людства, тому кожен християнин вважає своїм обов’язком поділитися радістю про Воскреслого Бога з усіма. Виходячи з цього, зовсім не зайвим буде звертатися зі словами великодньої радості до всіх людей, тим більше, до невіруючих.
ДО ВІДОМА. Світла седмиця у 2024 році – з 6 по 11 травня.
Нагадаємо, ми публікували Православний церковний календар на травень 2024 року за новоюліанським та юліанським стилем.
Виразкова хвороба відрізняється періодами весняного та осіннього загострення. Тому саме зараз слід докладніше поговорити про…
Ми робимо запаси влітку та восени, і всю довгу зиму вони вносять корисну та смачну…
Законодавство та порядок регулювання дії законів постійно проходять трансформації: запроваджуються зміни, удосконалення. Як устежити за…
Яйця – популярний та улюблений багатьма продукт харчування. Але іноді можуть потрапити яйця із секретом.
Пенсійний фонд регулярно інформує українців про надбавки за вік. Але за законом таких виплат кілька,…
Хочете, щоб ваш сад радував вас пишним цвітінням і хорошим урожаєм? Обов'язково обріжте ці рослини…