Запитання читачки: “Моя сестра (їй 86 років) їсть з апетитом, працює на дачі, але в неї погано працює кишечник: кілька днів вона не ходить до туалету. Що робити?”
Відповідає хірург Леонід Білянський:
– Погана робота кишечника часто буває у людей похилого віку, які мало рухаються, їдять щільну їжу, п’ють недостатньо води. З віком погіршується кровопостачання кишечника, виникає його атонія, уповільнюється моторика.
Якщо збільшити обсяг кишкового вмісту за рахунок баластної клітковини, то просування їжі покращиться, і людина зможе нормально сходити в туалет.
Натщесерце корисно випивати склянку або дві води, підкисленої лимоном або яблучним оцтом, можна з невеликою кількістю меду.
– Що таке баластова клітковина?
– Висівки, каші з цільного зерна, проросле зерно, хліб із борошна грубого помелу та інша їжа, що містить грубі харчові волокна.
Можна купити в аптеці препарат клітковини (який саме, порекомендує лікар), але я раджу їсти каші з цільного зерна.
Вівсянка швидкого приготування – неправильна каша: в ній багато вуглеводів, але мало клітковини. Вона руйнується, коли зерно дроблять і сплющують, пропарюють за високої температури. Якщо людина не може обійтися без такої «швидкостиглої» каші, то до неї потрібно додати ложку-другу висівок.
Але краще все ж таки готувати натуральну вівсянку, як це роблять англійці: крупу замочити, довго варити, поступово додаючи в каструлю воду. У такій каші багато слизу і він дуже корисний.
Баластова клітковина збільшує обсяг кишкового вмісту, особливо в товстій кишці, на 20, а іноді на 50 і навіть 70 відсотків. Зрозуміло, що тоді з моторикою не буде проблем.
За матеріалами fakty.ua