Чи можна підвищити стресостійкість і як це зробити? Від чого залежить наша здатність справлятися з труднощами і чи можна її розвинути, розповіла лікарка-терапевтка вищої категорії Сніжана Ляшук.
Мовою офіційної медицини, стрес – це нервово-психічна реакція, яка виникає в критичних ситуаціях і спрямована на мобілізацію захисних сил організму. У побуті стресом називають фізичні, розумові та психоемоційні навантаження. Відповідно, стресостійкість – це сукупність особистісних якостей людини, завдяки яким вона може переносити ці навантаження без негативних наслідків для здоров’я і потім досить швидко відновлюватися.
При цьому стресом для організму, що викликає викид гормонів кортизолу та адреналіну і відповідні фізіологічні реакції, може бути не лише негативна, а й позитивна подія, що супроводжується сплеском емоцій і виводить людину з рівноваги.
Ступінь стресостійкості залежить від різних факторів – внутрішніх (вроджені якості людини) та зовнішніх (зовнішнє середовище). Насамперед, мають значення особистісні характеристики, тип темпераменту, фізіологічні ресурси організму. Але велику роль відіграють і життєві обставини, що формують особистість: атмосфера в сім’ї в дитинстві, наявність або відсутність травмуючого досвіду, особисті і робочі відносини, спосіб життя.
Загалом психологи виділяють три ступені стресостійкості – високий, середній та низький. Але цю особисту особливість можна змінити і за необхідності «підтягнути» до потрібного рівня.
Якщо ви хочете підвищити свою здатність ігнорувати зовнішні подразники і залишатися спокійним у будь-якій ситуації, виробіть у себе звички, які збільшують фізичні та психологічні ресурси організму.
Розвивайте і підтримуйте соціальні зв’язки. Не соромтеся просити про допомогу та підтримку оточуючих, тим більше – друзів та близьких. Шо комунікабельнішою є людина, то впевненіше вона почувається в будь-яких життєвих обставинах.
***
Але якщо методики самостійної роботи над собою не дають результату і ви відчуваєте, що не справляєтеся зі стресовим навантаженням – зверніться по допомогу до психолога або психотерапевта.
В результаті сильних переживань у нас підвищується артеріальний тиск, частішають дихання та серцебиття, червоніє обличчя і напружуються м’язи. Якщо це відбувається нечасто – організм здорової людини самостійно справляється із ситуативним перенапруженням і повертається в норму. Але регулярні навантаження, що тривають місяцями або навіть роками, мають накопичувальний ефект, виснажують і вимотують тіло та психіку.
В результаті хронічного стресу у людини поступово погіршується самопочуття, знижується імунітет і згодом можуть розвинутися гіпертонія, хвороби серця, цукровий діабет, патології ШКТ, безсоння, тривожні розлади, депресії.
Ірина Кадченко
Міжнародна організація надасть грошову допомогу деяким пенсіонерам. Виплати "приплюсують" до пенсій.
Стартувала реєстрація на отримання нових виплат для українців.
Кожна домашня рослина не лише прикрашає інтер'єр, але й приносить радість своєму господареві.
Котлети — це класична страва, яка є важливою частиною української кухні. Це ситна, смачна та…
Щоб вибрати ідеальний диван, важливо враховувати безліч факторів – від розмірів та форми до матеріалів…
Українців можуть позбавити небажаних дзвінків. Новий законопроєкт передбачає можливість ідентифікації абонентів, які порушують ваш спокій.…