«Я маю інвалідність першої групи. В мене є два запитання.
1. Відповідно до законодавства, строк, на який встановлюється інвалідність, визначається органом медико-соціальної експертизи згідно із законодавством. А якщо у військовому квитку стоїть запис «переогляду не підлягає», чи потрібна тоді довідка МСЕК?
2. Яку мінімальну і максимальну пенсію може отримати людина з інвалідністю першої групи?
Юрій Герасименко, лист надійшов на електронну пошту редакції»
1. Можливо, ми не зовсім вірно трактували ваше перше запитання, але цілком очевидно, що військовий квиток і довідка МСЕК виконують різні функції.
Причина, група, час настання інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність, визначаються органом медико-соціальної експертизи. Це, зокрема, зазначається у статті 31 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Ви і самі це усвідомлюєте.
Отже, основним документом, що визначає право на призначення пенсії за інвалідністю або на подовження її виплати, є довідка МСЕК. Військовий квиток не може бути таким документом. Хоча цілком очевидно, що відповідний запис у військовому квитку також міг бути зроблений на підставі довідки МСЕК.
Але ще раз підкреслимо, що з контексту запитання нам не дуже зрозуміла конкретна ситуація, в якій ви опинилися.
2. Що стосується розміру пенсії, то це питання ми також можемо окреслити в загальних рисах. Станом на 2023 рік, пенсійна виплата не могла бути меншою за прожитковий мінімум – 2093 гривні. Із січня прожитковий мінімум для непрацездатних осіб зростає до 2361 гривні.
Але більшість пенсій, що прив’язані до цього показника, мають зрости в березні. При цьому максимальна пенсія за законом дорівнює десяти мінімальним і має зрости до 23610 гривень.
Що стосується безпосередньо осіб з інвалідністю, то тут багато чого залежить від виду пенсії та причини інвалідності: звичайна це пенсія чи військова, чи, наприклад, чорнобильська.
Відповідно до статті 33 зазначеного вище закону, пенсія за інвалідністю І групи призначається в розмірі 100% пенсії за віком. Тобто розмір такої пенсії напряму залежить від кількості стажу та розміру зарплати. При цьому загальний розмір пенсії у осіб з інвалідністю І групи не може бути меншим, ніж 2760 гривень, незалежно від віку та тривалості страхового стажу.
Це передбачено постановою Кабінету Міністрів від 24 лютого 2023 року №168 для осіб, які отримують пенсію саме за Законом «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
А от у осіб з інвалідністю внаслідок війни І групи загальний розмір пенсії з усіма надбавками не може бути меншим за 650% прожиткового мінімуму. В минулому році така пенсія становила 13604,50 гривні. Цього року цей показник має зрости до 15346,50 гривні. В будь-якому разі все відбувається в зазначених межах: від одного до десяти прожиткових мінімумів.
Багато господинь не люблять довго возитися на кухні, тому віддають перевагу простим рецептам. Пропонуємо найлегший…
Теплиця – це відмінний спосіб вирощування рослин, який дозволяє продовжити вегетаційний період і захистити рослини…
Річкова риба посідає важливе місце у раціоні українців. Найперша її перевага в доступності у свіжому…
Орхідеї - улюблені рослини багатьох, але не всі квітникарі знають, чи можна обприскувати орхідеї, чи…
22 листопада на території України очікується сніг, вітер, місцями дощі. На сході та півдні без…
Чи будуть геомагнітні хвилювання цього дня?