Як можна заощадити на покупці ліків без шкоди для здоров’я?
Які ліки можна отримати безкоштовно?
Про програму реімбурсації (відшкодування) «Доступні ліки» ми писали неодноразово. Завдяки їй за рецептом лікаря в аптеці можна отримати необхідні препарати безкоштовно або з доплатою, решту аптекам відшкодовує держава. Перелік медикаментів, які входять до цієї програми, оновлюється двічі на рік. Зараз оновлений реєстр* налічує:
-
411 неінсулінових препаратів для лікування серцево-судинних захворювань, цукрового діабету другого типу, бронхіальної астми, розладів психіки та поведінки, епілепсії, хвороби Паркінсона і потреби в імуносупресії (з них безоплатними є 139 лікарських засобів);
-
72 препарати для лікування цукрового діабету (інсулінові) – 45 з них є безкоштовними;
-
9 комбінованих лікарських засобів, які призначають при хронічних хворобах нижніх дихальних шляхів (за 8 препаратів не доведеться платити).
Крім того, є окремий список медвиробів, який налічує 23 найменування тест-смужок для вимірювання рівня цукру (два з них безкоштовні, за інші доведеться доплатити).
Як придбати «Доступні ліки»?
Щоб отримати ліки безкоштовно або з незначною доплатою, треба звернутися до відповідного фахівця:
- сімейного лікаря, терапевта або педіатра при серцево-судинних захворюваннях, цукровому діабеті II типу, бронхіальній астмі та ХОЗЛ (хронічне обструктивне захворювання легень);
- психіатра при розладах психіки та поведінки;
- психіатра або невролога при епілепсії;
- ендокринолога при нецукровому або інсулінозалежному діабеті ;
- невролога при хворобі Паркінсона.
Що стосується імуносупресивних препаратів, то рецепт на них виписує трансплант-координатор.
Після отримання призначення і першого е-рецепту від лікаря-спеціаліста подальші рецепти можна отримувати у свого сімейного лікаря.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ: вимушені переселенці можуть звертатися до лікаря без декларації.
Дізнатися адреси аптек, де реалізують ліки за програмою «Доступні ліки», можна у лікаря або за безкоштовним номером контакт-центру Національної служби здоров’я 16-77.
Якщо ви перебуваєте в лікарні
Ще один документ, який не можна оминути, – Національний перелік основних лікарських засобів (далі – Нацперелік), затверджений постановою Кабінету Міністрів № 333 від 25 березня 2009 року (в редакції від 26.08.2023 р.).
Нацперелік містить 783 лікарських засобів з доведеною ефективністю, які застосовуються в лікуванні серцево-судинних захворювань, хвороб органів дихання, інфекційних захворювань, хвороб кістково-м’язової системи, хронічних захворювань нирок тощо. Вони закуповуються закладами охорони здоров’я коштом державного та місцевих бюджетів. І скористатися ними може будь-який пацієнт при отриманні як екстреної, так і первинної медичної допомоги. Для пацієнтів, які лікуються в лікарні, ліки з Нацпереліку мають надавати безкоштовно на весь період перебування в стаціонарі, уточнюють в Міністерстві охорони здоров’я.
Ознайомитися з переліком безкоштовних ліків можна на сайті “Ліки контроль”. Ця інформація також має розміщуватися на інформаційних стендах лікарні, на офіційних сайтах регіональних департаментів та управлінь охорони здоров’я.
Крім того, в різних населених пунктах є місцеві програми забезпечення пацієнтів ліками (дізнатися про це можна у свого лікаря). При цьому місцеві органи влади можуть закуповувати препарати поза Національним переліком основних лікарських засобів, якщо, звичайно, в бюджеті на це є гроші.
ВАЖЛИВО! Якщо в лікарні не надають безкоштовні ліки з Національного переліку, можна звернутися зі скаргою до головлікаря установи і до керівництва місцевого департаменту охорони здоров’я.
*«Перелік лікарських засобів, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення, станом на 10 серпня 2023 року» (наказ МОЗ України № 1495 від 21.08.2023 р.)