Щоб уберегтися від ботулізму, слід уникати споживання таких продуктів, якщо сумніваєтеся у їх якості та умовах зберігання або транспортування:
- в’яленої, копченої, солоної та консервованої риби;
- м’ясних та грибних консервів;
- консервів домашнього виробництва.
Симптоми ботулізму
У центрі громадського здоров’я МОЗ нагадали симптоми ботулізму:
- порушення близького зору – ви не можете читати текст, але бачите предмети;
- сильно виражена сухість у роті;
- важко говорити (голос стає тихим, гнусавим або зникає зовсім);
- підвищена стомлюваність, м’язова слабкість;
- запаморочення;
- короткочасні ознаки ураження травної системи (нудота, блювання, ослаблення випорожнень), а потім – стадія парезу кишечника (здуття живота, запор); ураження м’язів шиї та кінцівок.
Симптоми ботулізму найчастіше виникають поступово. Не відразу після отруєння з’являється порушення зору – одна з найголовніших ознак ботулізму. Одночасно виникають спрага, сухість слизових оболонок, розлад ковтання, може змінитися тембр голосу. Хворі скаржаться на відчуття грудки в горлі, біль під час ковтання, подразнення в горлі.
Неврологічні симптоми тривають кілька днів – хворі скаржаться на сильний головний біль, запаморочення, безсоння, загальну слабкість, підвищення температури тіла. У важких випадках пацієнтів непокоїть відчуття нестачі повітря. Розвивається дихальна недостатність, що є причиною смерті при ботулізмі.
При першій підозрі на ботулізм зверніться до лікаря!
ДО ВІДОМА. На початку листопада троє чоловіків із Рівненської області захворіли на ботулізм. Йдеться про бригаду будівельників, які вживали приварене солоне м’ясо зі свинини з прошарком сала домашнього виробництва. Повідомляється, що хворим було введено ботулінічний анатоксин, і всі живі.