Фахівці взялися за визначення джерела спалаху. Можливо, це пов’язано з продуктами, можливо – з джерелом питної води. Саме через них цей вірус часто передається від людини до людини.
А далі – гарна новина, вже не від МОЗ, а від автора цих рядків. Я вам зараз з власного досвіду так розповім про цей вірусний гепатит А, що ви самі зможете вберегтися від нього, і дітей, і онуків навчите.
Влітку 1973 року, будучи студентом 2-го курсу Одеського інституту зв’язку, я вирішив попрацювати в будзагоні на будівництві повітряної лінії зв’язку Тюмень – Тобольськ. Протикліщове щеплення бригаду в інститутський медпункт робити відправили – адже тайга чекає.
Днів за 10 після щеплення почав я потроху скисати. То плющить мене, то ковбасить, температура 37 із добрим хвостиком, не збивається. Сесія літня, а я тільки душа в тілі. Апетит зник. Далі – гірше: у роті гіркота непрохідна, білки очей жовті, сеча, як темне пиво, а інші шлаки (вибачте) – білого кольору. Подзвонив і розповів все докладно мамі, а вона закричала: «Швидко додому, у тебе – хвороба Боткіна». Я у морпорт, на «Комету», яка там вже сесія. За кілька годин лікар у приймальному відділенні Херсонської інфекційки поставив діагноз «сироватковий гепатит А» (хвороба Боткіна). Я був госпіталізований у закритий бокс.
Після першої ж крапельниці зменшилося відчуття, що в правому підребер’ї затесалася цегла. Назавтра на обході лікар, подивившись аналізи крові, сказав, що в мене середня форма ближче до важкої, і що наслідки гепатиту А я відчуватиму лише перші 100 років, а потім полегшає. І обізвав різними поганими словами медсестру з університетського медичного пункту, яка, загнавши нас (5 чоловік) у свій кабінет, усім робила щеплення одним шприцем. Я це чітко запам’ятав, бо був п’ятим, пропускаючи усіх через патологічний страх уколів.
У палаті зі мною лежав маленький ромчик, і його батьки – роми – через вікно вмовляли всіх у нашій боткінській палаті купити у них вошей і з’їсти їх, закатавши у хліб. Запевняли, що це є панацеєю від гепатиту. Їсти вошей я не став і напевно тому відлежав під системами повний строк – 21 день, поки в крові білірубін і щось там ще прийшло в норму.
Як пройдуть обіцяні лікарем перші 100 років, я поки що не знаю, але перші 50 років (1973 – 2023) дійсно не дали мені забути про перенесений гепатит. Варто було трохи переборщити з «вітаміном Це» (винце, сальце), а іноді навіть просто яйце, масло, м’ясце – і в підребер’ї знову, як багато років тому, повисає цегла. І до Східниці мінералку пити їздив, і на гуляннях вже не лідирую, а зараза ця продовжує про себе нагадувати. Причому з роками все наполегливіше.
Сам я стрункий, як кипарис, 70 кілограмів ваги, жирових накопичень не маю. А ось на печінці жир кілька років тому з’явився. Гастро-лікарка «втішила»: це шлях до цирозу печінки. У моїй благовірній прокинулася садистка: вона посадила мене на жорстку дієту. За кілька років гастро-лікарка потішила, хмикнувши: а жирок-то з печіночки вашої зник… Немає і «цегли» в підребер’ї. Я задоволений, ходжу до «Сільпо» на «Сервелат» подивитися. А повз полиці з алкоголем намагаюся пробігати швидше.
***
Воно вам потрібне, читачі? Ні? Тоді просто будьте трохи обережнішими. Гадаю, мій сироватковий гепатит вам не загрожує: зараз усі шприци одноразові. Хоча напоготові все ж слід бути в стоматологічних і манікюрних кабінетах, там, де на багаторазовому інструменті могла чиясь кров залишитися, якщо він не оброблений. Малоймовірно це сьогодні, але, як відомо, ніколи не говори «ніколи».
Річ в тому, що жертви сироваткового гепатиту в побуті не отруйні: їхні чашки і ложки повністю безпечні. А от у крові ця погань – на все життя, і про це нагадує червона діагональна смуга на паперовій амбулаторній картці.
Інша річ – інфекційний гепатит, той, який у Вінниці спалахнув. Основний шлях зараження – фекально-оральний. Простіше кажучи, вірус виділяється з “цим самим” у зараженої людини. Звідти через брудні руки може потрапляти на продукти харчування, у воду, різні побутові предмети тощо.
Зараження відбувається, коли вірус потрапляє у рот здоровій людині. Отже, щоб мінімізувати ризик зараження гепатитом, потрібно дотримуватися простих правил гігієни, у тому числі харчової – ретельно мити руки перед їдою, мити під проточною водою овочі та фрукти, піддавати всю їжу достатній термообробці. Ліньки? Обломно? Ну тоді ще раз перечитайте цей текст і подумайте про ціну питання. Здоров’я вам, шановні.
Валерій Боянжу, Херсон – Одеса
P. S. Гепатит А продовжують виявляти у різних областях: хворих виявили вже у п’яти областях України. Нові випадки, зокрема, були зафіксовані в Дніпропетровській та Закарпатській областях.
Читайте також:
Теплиця – це відмінний спосіб вирощування рослин, який дозволяє продовжити вегетаційний період і захистити рослини…
Річкова риба посідає важливе місце у раціоні українців. Найперша її перевага в доступності у свіжому…
Орхідеї - улюблені рослини багатьох, але не всі квітникарі знають, чи можна обприскувати орхідеї, чи…
22 листопада на території України очікується сніг, вітер, місцями дощі. На сході та півдні без…
Чи будуть геомагнітні хвилювання цього дня?
В останній місяць осені розпочинається Різдвяний піст. За новоюліанським календарем він триває з 15 листопада…