Ми продовжуємо рубрику «Відомі люди на монетах», де знайомимо вас з викарбуваними у металі знаменитими людьми, що увійшли в історію України.
Сьогодні мова піде про знамениту українську родину підприємців Симиренків. Один із цього знаменитого роду – Платон Симиренко, крім іншого, серйозно займався садівництвом і вивів сорт яблук «ренет Симиренка». Я теж, до речі, дуже поважаю цей сорт і вважаю, що було б слушно називати це яблуко помідором. Все правильно, адже у перекладі з італійської слово помідор (pomo d oro) означає «золоте яблуко». І сорт, виведений Симиренком, на це заслуговує.
Першим із Симиренків згадується Степан, він був козаком Запорізької Січі, потім – чумаком. Помер наприкінці 18 століття.
Його син Федір був кріпаком. Але! Він із тестем спочатку орендував млини над річкою Ольшанкою на Черкащині, а потім примудрився і свої збудувати. І став одним із перших в Україні цукрозаводчиків. Федір викупив у господаря і себе, і двох своїх синів – Платона та Василя. А потім послав їх навчатися до Парижа.
Ось Платон і став відомим помологом, засновником раціонального садівництва не лише в Україні, а й у всій тодішній російській імперії. Але, як то кажуть, не яблуком єдиним. Платон був інженером-технологом, технічним керівником торговельного дому Симиренків. Він переконав родичів збудувати в Україні цукровий завод. І 1843-го в експлуатацію було введено перший в імперії паровий пісочно-рафінадний завод. Обладнання – французьке. Але залізо є залізо, і якось сталася поломка, виробництво завмерло, великі збитки. А Франція ж далеко. І тоді Симиренки вирішили побудувати неподалік машинобудівний завод з випуску обладнання і для цукрових заводів, і для інших галузей. Згодом тут же вони збудували перші пароплави, що курсували між Києвом та Кременчуком – «Українець» та «Ярослав Мудрий».
Шестеро дітей було у Платона Федоровича. Славу як вчений-помолог (це наука про сорти яблук) здобув Лев Платонович. Як про Платона, так і про його сина Лева можна в найкращому розумінні сказати, що «яблучко від яблуньки недалеко відкотиться». Платон заклав чудові сади, обладнав оранжерею з сотнями найрізноманітніших плодово-ягідних рослин. Там у нього і народився наш улюбленець – ренет Симиренка. Тож база у Лева Платоновича була – бувай здоров.
До речі, ось дуже показовий епізод із життя Платона Симиренка, який характеризує його як людину. Рівно за три роки до смерті, у січні 1860-го, він спонсорував видання «Кобзаря» чималим на ті часи тиражем у 6,5 тисячі. Тарас Шевченко був дуже вдячний Платону Симиренку і широко афішував його меценатство. Але Симиренко категорично не бажав розголосу. І між ними сталася сварка.
Валерій Боянжу, Херсон – Одеса
Вже з 1 грудня 2024 року клієнтів "Ощадбанку" очікують суттєві нововведення. Чи стануть послуги банку…
Фінансовий ліміт на один подарунок становить 1500 грн. Фото листів будуть публікуватися на сторінці фонду…
Використання перев'язувальних матеріалів, бинтів та ранозагоювальних засобів є важливою частиною медичної практики та першої допомоги.…
Деякі українці, які постраждали через війну, можуть розраховувати на певні пільги від держави.
Пенсіонери мають низку обов’язків перед Пенсійним фондом України. Невчасне інформування про зміни у вашому житті…
На місці події працюють екстрені служби, які надають всю необхідну допомогу постраждалим. Також тривають аварійно-рятувальні…