У Євангелії від Матвія (17:14–20) йдеться про зцілення хлопця, на якого під час молодика нападав біс, і його кидало то у вогонь, то у воду. Учні Спасителя не змогли зцілити його, бо вони не мали достатньої віри. Як пояснив Христос, віруючий може і гори переставити, а не лише зцілити біснуватого. Зміцнюється віра завдяки молитві та посту.
Кожен з нас у своєму житті в багатьох випадках може бути схожим на цього біснуватого юнака, якого кидає в крайнощі. Вранці ми добрі і лагідні, а надвечір – недовірливі і злі. Сьогодні ми милосердні та щирі, бо це нам вигідно, а завтра жорстокі та скупі. Вчора ми були тверезими та цнотливими, а нині – п’яні та розпусні. Такі різкі зміни характеру вселяють недовіру до нас у навколишніх людях. Як пояснює Христос, врятувати нас від такого нестійкого стану може лише віра, яка зміцнюється за допомогою молитви та посту.
Ми вже ніби все чудово знаємо про ці чесноти – молитву і піст, але коли приступаємо до справи, то не кожен зможе сказати, що він по-справжньому молиться і поститься. На молитві під впливом пристрастей наш розум постійно кудись тікає, і ми навіть не усвідомлюємо, що читаємо, який текст. Тому намагаємося скоротити молитву: або її пропускаємо, або прочитуємо як скоромовку. Але, як зазначає святитель Ігнатій (Брянчанінов), таку молитву не чує Господь, і вона навіть богопротивна, мертва. Також піст через жалість до себе і бажання задовольнити своє тіло ми намагаємося максимально полегшити. А хтось так себе жаліє, що взагалі не постить.
Це і є причиною крайнощів у нашому житті. Щоб навчитися молитися, в першу чергу потрібно побачити свої гріхи, і не просто бачити, а й відчути, що через них загину не лише я, а й ті, хто оточуює мене. Тільки з таким почуттям із нашого серця виривається справжнє, не хибне «Господи, помилуй» та інші слова молитви. Так само по-справжньому постити може тільки та людина, яка не нарікає на це, а отримує духовну легкість, радість і крила. Вони відносять її до джерела життя і духовної насолоди – Бога.
Треба вчитися по-справжньому постити і молитися. Якщо ми не лінуватимемося молитися і робитимемо це уважно, а піст стане для нас більш бажаним, ніж розговіння, тоді ніхто і ніколи не зможе нам заподіяти ніякого зла.
ДО ВІДОМА. Успенський піст закінчується 27 серпня. 28 серпня – двонадесяте свято Успіння Пресвятої Богородиці.
За проповіддю Архімандрита Маркелла (Павука)
Теплиця – це відмінний спосіб вирощування рослин, який дозволяє продовжити вегетаційний період і захистити рослини…
Річкова риба посідає важливе місце у раціоні українців. Найперша її перевага в доступності у свіжому…
Орхідеї - улюблені рослини багатьох, але не всі квітникарі знають, чи можна обприскувати орхідеї, чи…
22 листопада на території України очікується сніг, вітер, місцями дощі. На сході та півдні без…
Чи будуть геомагнітні хвилювання цього дня?
В останній місяць осені розпочинається Різдвяний піст. За новоюліанським календарем він триває з 15 листопада…