Ми продовжуємо рубрику «Відомі люди на монетах», де знайомимо вас з відкарбованими у металі знаменитими людьми, які увійшли в історію України.
В цій рубриці, а також в газеті «На пенсії» (в номері 28 від 11 липня 2023 року) ми розповіли про знаменитого українського співака Анатолія Солов’яненка, повідомивши, що він народився 1932 року в місті Сталіному, яке 1961-го було перейменовано на Донецьк.
Стоп, подумали ми: до 1924 року це місто називалося Юзівкою – на честь його засновника британського інженера Джона Юза. І якщо Нацбанк України присвятив йому ювілейну монету, то як же нам не розповісти про цю людину, яка стала частинкою історії нашої країни?
Джон Юз народився 1814 року у Великій Британії. Його батько був інженером, очолював один із металургійних заводів на півдні Уельсу. В юності Джон працював у батька на заводі, пішов його стопами. У 28 років він купив судноверф, у 36 років – ливарний завод. Наприкінці 1850-х став інженером на сталепрокатному заводі, а 1860-го його очолив. Це підприємство у 1868 році отримало замовлення на броню з Росії. Незабаром 55-річний Джон Юз виїхав туди для організації виробництва металу.
У Катеринославській губернії на березі річки Кальміус він у 1869 році купив землю у представника українського аристократичного роду князя Віктора Кочубея. Було розпочато будівництво металургійного заводу з робочим селищем.
Спочатку Іван Іванович (так місцеві називали Джона Юза) планував будівництво заводу з виготовлення залізничних рейок, але потім зрозумів, що треба організовувати повний цикл і заснував «Новоросійське товариство кам’яновугільного, залізоробного та рейкового виробництва». Перший чавун тут виплавили у 1872 році, вперше в Росії було запущено коксові печі з гарячим піддувом.
Навколо виробництва розросталася англійська колонія (Юз спочатку привіз із собою 150 співвітчизників – робітників). Спочатку для іноземних робітників, майстрів, інженерів він створив людські умови: збудував лікарню, школу і навіть… вуличні туалети. Масово з’їжджалися туди працювати люди із сусідніх губерній.
Джон Юз взяв на себе планування міста. У Юзовому з’явилися кілька лікарень і шкіл, лазні, сміттєспалювальний завод, пожежна дільниця, церква, пошта, аптека – всі побудовані коштом британця. Він організовував базари (і безуспішно намагався привчити місцевих купувати все там, а не вирощувати самим).
Коли Джон Юз помер, віддавши 20 років розвитку та розширенню свого дітища (1889 рік), Юзівка була вже далеко не маленьким робочим селищем. Перед початком Першої світової війни у майбутньому Донецьку вироблялося три чверті сталі всієї Російської імперії.
Валерій Боянжу, Херсон – Одеса
Хочете приготувати щось смачне, але не хочете довго возитися на кухні? Спробуйте заливний пиріг! Це…
Дізнайтеся, як використовувати сновидіння для пошуку відповідей на життєві питання за допомогою методів, запропонованих психологом…
Дріжджове підживлення – це простий, екологічний і доступний спосіб покращити стан ваших рослин. Дізнайтеся, як…
Українці можуть "докупити" страховий стаж через електронний портал Пенсійного фонду, без необхідності відвідування установ. Як…
"Нафтогаз" впровадив нові правила для оплати рахунків за газ. Споживачів закликають не допускати прострочення платежів…
Виплати під загрозою! Якщо не проводити жодних операцій із пенсійною карткою, ви можете втратити доступ…