Вони не сплачують за комунальні послуги, мотивуючи це тим, що у них немає грошей. Літні люди сплачують третину комунальних послуг, а борги, які вони не в змозі сплатити, накопичуються. Розгублені літні люди не знають, як їм бути.
Складна ситуація виникла у літніх людей. Родичі, які проживають з ними, безвідповідально ставляться до оплати комунальних послуг, створюють конфліктну ситуацію.
Відповідно до статті 64 Житлового кодексу Української РСР, члени сім’ї наймача, які проживають разом з ним, користуються нарівні з наймачем усіма правами і несуть усі обов’язки, що випливають з договору найму житлового приміщення.
До членів сім’ї наймача належать дружина наймача, їхні діти і батьки. Членами сім’ї наймача може бути визнано й інших осіб, якщо вони постійно проживають разом з наймачем і ведуть з ним спільне господарство. Якщо зазначені особи перестали бути членами сім’ї наймача, але далі проживають в займаному житловому приміщенні, вони мають такі самі права і обов’язки, як наймач та члени його сім’ї.
Припустімо, усі члени вашої родини в квартирі зареєстровані. Якщо ні, зверніться до органів місцевого самоврядування з заявою, щоб засвідчили фактичне проживання усіх членів родини. Можна звернутися також до ЦНАП. При цьому важливою є ваша згода, щоб усі, хто проживає з вами, дійсно там постійно проживали.
Якщо мешканців зареєстровано, надайте комунальним підприємствам довідки щодо членів родини, які проживають з вами, пільгові довідки тощо.
Як правило, сума усіх комунальних послуг має ділитися на усіх членів родини – у вашому випадку на сімох людей. Відповідальні люди сплачують свою частку або за власну родину, не накопичуючи боргів. Тягар сплати комунальних послуг, який лягає на плечі літніх людей, непосильний.
Якщо ваші родичі проживають і принципово не платять, літнім людям можна звернутися до суду. Позовна заява подається на усіх родичів, які зобов’язані сплачувати комунальні послуги, вони усі – відповідачі. Звертайтесь до суду за місцем вашого проживання.
В позовній заяві вкажіть, чи усі мешканці вашої квартири проживають за вашою згодою, чи погоджували з вами умови свого проживання та користування квартирою, чи є для цього правові підстави. Як вони поводять себе, проживаючи у вашій квартирі.
В позовній заяві можете написати, як у вас проходить спільне життя, у кого є ключі від квартири, чи допомагають вам родичі у ваших побутових проблемах.
Надайте до суду копії вашого паспорту, правовстановлюючі документи на квартиру, технічну документацію, квитанції ваших сплат, інші документи на ваш розсуд.
Можете залучити міську раду як третю особу (без самостійних вимог), представники якої зможуть підтвердити те, що проживають з вами вказані члени родини. Можете також залучити третьою стороною (без самостійних вимог) комунальні підприємства, які нараховують вам за комунальні послуги. Якщо ви зверталися до Пенсійного фонду по субсидію і не отримали її, можна додати листи, де були вказані обставини відмови.
Примусити родичів сплачувати борги за квартиру можна лише в судовому порядку. Те, що у них «немає грошей», не знімає з них відповідальності, оскільки вони фактично користуються комунальними послугами. І в суді вони повинні будуть надати пояснення, з яких доходів вони проживають і чому користуються вашим майном без жодної відповідальності.
***
Пам’ятайте: якщо ваші родичі будуть вас ображати, створювати побутові скандали, звертайтеся до поліції.
Вікторія Гусакова, позаштатний юрист
Пенсіонери мають низку обов’язків перед Пенсійним фондом України. Невчасне інформування про зміни у вашому житті…
На місці події працюють екстрені служби, які надають всю необхідну допомогу постраждалим. Також тривають аварійно-рятувальні…
Розмір допомоги сягає 5000 гривень на кожного члена родини.
У цей день відзначають 27 щорічних свят, з деякими з них ми хотіли б вас…
Багато господинь не люблять довго возитися на кухні, тому віддають перевагу простим рецептам. Пропонуємо найлегший…
Теплиця – це відмінний спосіб вирощування рослин, який дозволяє продовжити вегетаційний період і захистити рослини…