Що таке голосовий розлад і чому його не слід ігнорувати, пояснила лікарка-отоларинголог Ірина Кіц.
Порушення голосової функції, що проявляється хрипотою, осиплістю і швидкою стомлюваністю голосу називається дисфонією, а повна відсутність голосу, при якій зберігається лише можливість шепотіти, – афонією.
Розлад голосу – досить поширена проблема, у різні періоди життя від нього страждають до 30 відсотків населення. Дисфонія та афонія можуть виникнути у пацієнтів будь-якого віку і статі, але все ж таки частіше їх діагностують у дітей і людей віком понад шістдесят років. В окремій групі ризику – люди, чия професійна діяльність пов’язана з постійною напругою голосових зв’язок – артисти, Чому виникає проблема?
Причини розладів голосу можуть бути запального і незапального характеру. До найпоширеніших належать переохолодження та інфекції, що вражають носоглотку та верхні дихальні шляхи – це ГРВІ, ангіна, ларингіт, тонзиліт, грип. Голосові зв’язки також втягуються у запальний процес при захворюваннях бронхів і легень, що супроводжуються інтенсивним кашлем.
Досить частою причиною зміни голосу виступає і гастроезофагеальний рефлюкс, при якому відбувається закидання вмісту шлунка або дванадцятипалої кишки у стравохід, а також пухлини і травми голосового апарату, у тому числі і після хірургічного втручання. Викликати проблеми з голосом здатні і такі серйозні захворювання, як хвороба Паркінсона, ревматоїдний артрит, розсіяний склероз, туберкульоз.
Додатковими факторами ризику виникнення осиплості виступають куріння, регулярне перенапруження голосових зв’язок, хронічна втома, стрес, нервове виснаження, літній вік (з роками голосові складки втрачають еластичність), занадто сухе і забруднене повітря, тривале надмірне напруження м’язів гортані, шиї та плечей.
Основний симптом дисфонії – це якісне порушення голосу, яке проявляється зміною його тону і тембру, захриплістю, що наростає при голосовому навантаженні, гугнявістю та слабкістю. Але, крім цього, найчастіше присутні неприємні відчуття у гортані, утруднення дихання, сухість та першіння у горлі. Також людину можуть турбувати періодичні спазми в області глотки, підвищене утворення слизу і постійне бажання відкашлятися.
Якщо вас тривалий час турбують ознаки порушення голосу, потрібно звернутися до лікаря-отоларинголога, також може знадобитися консультація хірурга, гастроентеролога, фоніатра та інших фахівців. Первинна діагностика зазвичай проводиться на основі скарг та огляду пацієнта, за необхідності проводять такі обстеження як ларингоскопія, стробоскопія, електроміографія, комп’ютерна томографія, акустичний аналіз голосу, бакпосів з носоглотки, аналізи крові.
Лікування залежить від причин, що спричинили голосовий розлад, а також його типу. Це може бути медикаментозна терапія, що включає протизапальні препарати, ліки, що покращують кровообіг голосових складок, вітаміни групи В. При спастичній дисфонії застосовуються ін’єкції ботулотоксину у м’язи гортані, при функціональній – артикуляційна і дихальна гімнастика, психотерапія. Іноді потрібним є оперативне втручання.
Ірина Кадченко
Чимало українських пенсіонерів, які не виїхали з тимчасово окупованих територій Луганської та Донецької областей і…
Багато літніх людей помічають, що ввечері ноги стають важкими, з'являється втома і ниючий біль. У…
Якщо ви хочете, щоб ваші огірки плодоносили все літо, постарайтеся забезпечити їм догляд. Нічого складного…
Cоус з кропу – універсальна домашня заготівля. Її можна використовувати одразу, можна зберігати тривалий час…
Якщо документ про право власності на житло втрачено або пошкоджено, наприклад, через війну, потрібно оформити…
Деяким пенсіонерам в Україні виплатять одноразову грошову допомогу від 2500 до 4000 гривень. Але є…