Відповідає лікар-геронтолог Надія Руніхіна:
– Спека – серйозне випробування для організму літньої людини, яка має, як правило, кілька захворювань.
Насамперед збільшується навантаження на серцево-судинну систему, зростає частота серцевих скорочень. Артеріальний тиск може поводитися по-різному: у когось підвищується, у когось знижується. Потрібно регулярно вимірювати тиск і вчасно приймати ліки.
Дуже небезпечною є дегідратація, тобто зневоднення. У спеку збільшується випаровування вологи зі шкіри та слизових, людина втрачає не лише воду, а й електроліти – солі натрію, калію, кальцію в крові. І заповнювати рідину треба вчасно. Однак у людей похилого віку з цим можуть бути проблеми.
З віком багато які люди починають гірше відчувати спрагу. Є пацієнти, які через такий старечий синдром, як нетримання сечі, спеціально намагаються обмежувати вживання води. Інші намагаються менше пити, щоб уникнути рясного потовиділення.
А зменшення рідини в організмі призводить до цілого каскаду несприятливих реакцій. Зокрема, підвищується ризик тромбозів, оскільки збільшується в’язкість крові.
У спекотні дні в поліклініку, як правило, не дуже багато звернень. Найчастіше людині похилого віку важко організуватися, прийти і звернутися до лікаря у спеку. І це є проблемою. Через війну звернення бувають вже скоропомічні – інфаркт, інсульт, падіння, травма, гіпертонічний криз.
Наприклад, у Німеччині підрахували, що у спеку кожна третя причина госпіталізацій геріатричних пацієнтів пов’язані зі зневодненням (перші дві – серцево-судинні захворювання і травми).
Саме зневоднення стає причиною екстреної госпіталізації.
Хоча проблема вирішується дуже просто: контроль за кількістю випитої води. Невипадково в медичних закладах, особливо в геріатричних відділеннях, медперсонал додатково 2-3 рази на день проходить по палатах з водою і просить пацієнтів більше пити. Тому і в сім’ї родичам слід уважніше стежити не тільки за тим, які таблетки прийняла літня людина, а й за тим, чи достатньо випиває води.
Магнітні бурі – це період підвищеної сонячної активності, що впливають на самопочуття людей. Експерти зробили…
Травень українців не балував теплом, у багатьох регіонах через день йшли дощі, були заморозки, а…
Частині пенсіонерів не перерахують пенсійні виплати, натомість вони залишаться на рахунках ПФУ. Про що попередили…
Частина внутрішньо переміщених осіб буде змушена повернути вже виплачену державну допомогу на проживання. Кого це…
Пральна машина – незамінний помічник у кожній оселі, але майже кожен другий стикається з проблемою…
Частина українців мають змогу отримати грошову допомогу від благодійного фонду "Карітас". Потрібно заповнити онлайн-заявку.