Першими використовувати слова «Слава Україні!» стали харківські студенти ще наприкінці ХІХ століття. Відрізнялося гасло тим, що відгуку «Героям слава!» ще не існувало, а на слова «Слава Україні!» було прийнято відповідати: «По всій землі слава!».
Починаючи з 1917 року, під час перших визвольних рухів серед українських борців за незалежність з’явилася традиція вітати одне одного словами, які прославляють Україну. 1920 року командувач армії УНР* Михайло Омелянович-Павленко підписав наказ, згідно з яким заклик «Слава Україні!» було затверджено як офіційне привітання. Відповідати на нього тоді потрібно було: «Слава! Слава! Слава!».
У сучасному вигляді це гасло і відповідь на нього з’явилися лише 1941 року. На своїх зборах його затвердили члени бандерівського крила Організації українських націоналістів, проте розповсюджуватися це вітання стало завдяки бійцям Української повстанської армії.
***
Важливо, що протягом усієї історії гасла у відповідь на нього ніколи не використовували слова «Смерть ворогам!» і «Україна понад усе!». Ці девізи запроваджено керівництвом одного з політичних національних рухів 1990 року – Української народної самооборони (УНСО).
2018 року Верховна Рада затвердила гасло «Слава Україні!» і відгук на нього «Героям слава!» як офіційне вітання у Збройних силах і Національній поліції України.
Для сучасників це вітання асоціюється не лише з українцями і революціями, а й з повномасштабною війною Росії проти нашої країни. З початку вторгнення РФ це гасло також почали використовувати для підтримки України і у західних країнах. Його можна було почути від екс-прем’єра Британії Бориса Джонсона, канадського прем’єра Джастіна Трюдо, польського президента Анджея Дуди. А президент США Джо Байден написав його латиницею у гостьовій книзі Маріїнського палацу під час свого візиту до Києва.
За прославлення України – розстріл
Перша в історії страта за слова «Слава Україні!» сталася у березні 1919 року. Тоді за вироком військового суду розстріляли двох українців, які перед стратою встигли крикнути: «Слава Україні!» За ці ж слова у грудні минулого року російськими окупантами було розстріляно і снайпера ЗСУ Олександра Мацієвського.
* УНР – Українська Народна Республіка