Цей матеріал не є вичерпним, бо пенсійне законодавство неосяжне і в кожному окремому випадку можуть бути свої нюанси. Але сподіваємося, що цей невеличкий гід стане у пригоді майбутнім пенсіонерам.
Існує три основні види пенсії:
Пенсія за віком призначається з дня, що настає після дня досягнення пенсійного віку, якщо звернення по пенсію відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Пенсія за інвалідністю призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення по пенсію відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності.
Пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає після дня смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.
Якщо в усіх зазначених випадках звернення по пенсію відбувається пізніше, то пенсія призначається з дня подання відповідної заяви.
Наразі оформити пенсію можна або традиційним способом, подавши заяву з документами особисто до Пенсійного фонду (ПФУ), або онлайн – тобто надіслати документи в електронному вигляді через портал електронних послуг ПФУ або у застосунку «Дія». Зауважимо, що майбутнім військовим пенсіонерам з оформленням пенсії допомагають ТЦК – територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (колишні віськкомати).
З поданням заяви особисто до органів ПФУ все більш-менш зрозуміло. При цьому важливо знати, що зараз немає прив’язки до місця реєстрації. ПФУ працюють за так званим екстериторіальним принципом: якщо ви зареєстровані в одному місці, але хочете скористатися послугами ПФУ в іншому, то це не проблема – послуги надаються в тому відділенні, яке ви обрали самі.
Перед призначенням пенсії, насамперед, потрібно подати паспорт та ідентифікаційний код (ІНН). Ці документи посвідчують надважливі речі, що впливають на пенсію. Паспорт зазвичай посвідчує особу, її вік, стать, місце реєстрації. ІНН засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків. За цим кодом можна дізнатися відомості про сплату страхових внесків і фактично про весь стаж і зарплату людини, починаючи з 2000 року. Звісно, що інколи замість паспорта людина може надати лише свідоцтво про народження або, наприклад, посвідку на постійне проживання в Україні. Або не має якихось документів з релігійних переконань. Але ми наразі розглядаємо найпоширеніші випадки.
Залежно від виду пенсії потрібно додатково надати документи, що визначають право на пенсію. Якщо це звичайна пенсія за віком, то потрібно надати паспорт, де зазначено рік народження, і документи про стаж, щоб підтвердити, що його вистачає для призначення пенсії у 60 років.
Для пенсії за інвалідністю визначальною буде довідка МСЕК.
Для пенсії у зв’язку з втратою годувальника – свідоцтво про смерть, документи, що підтверджують родинні стосунки (а інколи і спільне проживання), документи про стаж і зарплату годувальника.
Якщо мова про пенсії, що призначають достроково, потрібно також додати документи, які підтверджують право на пільги. Наприклад, посвідчення учасника бойових дій, посвідчення особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, документи про роботу на шкідливому виробництві тощо. В багатьох випадках такі документи підтверджують не лише право на дострокову пенсію, але і на деякі надбавки до неї.
За чинним законодавством, довідку про зарплату надавати необов’язково. У більшості випадків зарплата для обчислення пенсії враховується автоматично за усі періоди роботи, починаючи з 1 липня 2000 року. Це робиться на підставі даних із системи персоніфікованого обліку, так само, як зі стажем після 2004 року.
За бажанням пенсіонера або коли офіційний стаж після вказаної дати становить менше 5 років, для обчислення додатково враховуються дані про зарплату за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд до 1 липня 2000 року. В цьому разі потрібна саме паперова довідка з місця роботи або з архіву. При цьому важливо, щоб збереглися первинні документи, на підставі яких її видано (наприклад, особові рахунки), щоб ПФУ мав можливість їх перевірити.
АНОНС! Наступного тижня ми розповімо про особливості призначення пенсії переселенцям і тим, хто тимчасово виїхав за кордон. Також ми розповімо про те, як можна оформити пенсію не виходячи з дому.
Деякі українці, які постраждали через війну, можуть розраховувати на певні пільги від держави.
Пенсіонери мають низку обов’язків перед Пенсійним фондом України. Невчасне інформування про зміни у вашому житті…
На місці події працюють екстрені служби, які надають всю необхідну допомогу постраждалим. Також тривають аварійно-рятувальні…
Розмір допомоги сягає 5000 гривень на кожного члена родини.
У цей день відзначають 27 щорічних свят, з деякими з них ми хотіли б вас…
Багато господинь не люблять довго возитися на кухні, тому віддають перевагу простим рецептам. Пропонуємо найлегший…