Статті

Відомі люди на монетах: Георгій Вороний – математик з Чернігівщини, який зумів випередити свій час

Видатний український вчений Георгій Феодосійович Вороний – математик, роботи якого знаходять застосування і у наші роки в наукових і практичних дослідженнях.

Він народився 1868 року у містечку Журавка (нині Чернігівська область). Його нестандартні математичні здібності проявилися ще у гімназичні роки. Потім – математичне відділення Петербурзького університету. Закінчивши його курс, чудово склав іспити, і йому запропонували залишитися при університеті для здобуття професорського звання. У 1894 році захистив дисертацію і був призначений у Варшавський університет. Через три роки – ще одна дисертація.

Георгій Вороний став помітною фігурою в науковому світі Європи в 1904 році звернув на себе увагу його виступ з двома доповідями на Міжнародному конгресі математиків у Гейдельберзі. У 1907 році Георгія Вороного Російською академією наук було обрано членом-кореспондентом з фізико-математичного відділення.

На превеликий жаль, проживши лише 40 років, у 1908 році він пішов з життя від важкої форми жовчнокам’яної хвороби.

Понад століття минуло з того часу, але всупереч часу роботи українського математика Георгія Вороного згадують дедалі частіше.

Результати його наукової діяльності у створенні нових математичних напрямів використовуються в електроніці, інформатиці, фізиці, кристалографії, астрономії, комп’ютерній графіці, астрофізиці, хімії, мікробіології, хімічній інженерії, офтальмології і навіть при вирішенні проблем штучного інтелекту.

Симпозіуми, присвячені практичному застосуванню так званої діаграми Вороного у перерахованих вище галузях науки і техніки регулярно організовує і проводить у різних країнах світу Дослідницький центр Вороного, розташований у Сеулі (Республіка Корея). У цих заходах беруть участь фахівці із країн Європи, США, Канади, Японії, Китаю, Нової Зеландії, країн Південної Америки.

Наша довідка

Цю розповідь про Георгія Вороного не можна завершити, не згадавши його сина Юрія Вороного.

Він народився у тій же Журавці, що і його батько, у 1896 році. В історію Юрій Вороний, доктор медичних наук, професор, увійшов як хірург, який вперше у світі пересадив людську нирку.

1930 року у відділенні хірургії Харківського медінституту Юрій Георгійович провів експериментальну операцію з пересадки нирки на тварині. А у квітні 1933-го, коли вже працював у Херсоні, він пересадив нирку донора людині. Проте за дві доби пацієнтка померла. Було зроблено висновки про несумісність груп крові, про необхідність попереднього охолодження донора і багато інших.

«Досвід – син помилок важких» дав можливість через 21 рік, у 1954 році, здійснити першу успішну пересадку нирки: це зробив американець Джозеф Мюррей. А піонеромпершопрохідником у цій галузі медицини був і назавжди залишається український хірург Юрій Георгійович Вороний.

Валерій Боянжу, Херсон Одеса

Метки: вчений монета монети Нацбанк

Новое на сайте

  • Новини

В Україні почали перевіряти оголошення про роботу: хто постраждає

Фахівці перевіряють вакансії, розміщені роботодавцями та кадровими агентствами.

21/05/2025 16:25
  • Новини

Чому в’януть і жовтіють помідори – ось чим треба полити рослини

Розсада добре прижилася, але з настанням спеки, незважаючи на поливи, кущики починають в'янути, а листя…

21/05/2025 15:18
  • Новини

Кекс «П’ятихвилинка»: готуємо ідеальний десерт за мінімум часу

Порадуйте своїх рідних і гостей неймовірно ніжним десертом, який готується за лічені хвилини без особливих…

21/05/2025 14:35
  • Статті

5 речей, які ти не знала про історію жіночих кедів

За своє століття існування кеди перетворилися із суто функціонального спортивного взуття на культурний феномен, що…

21/05/2025 13:57
  • Новини

Примусове вилучення пенсій: які нові норми заклали в держбюджет

У кого з пенсіонерів можуть примусово вилучити пенсійні виплати і з чим це пов'язано.

21/05/2025 13:22
  • Новини

З 1 червня в банках України вводять нові ліміти: які зміни приготували для українців

Для власників банківських карток багатьох українських банків з літа діятимуть нові правила. Які саме обмеження…

21/05/2025 12:10