Статті

Податок на землю: чому пільговика змушують платити гроші, якщо згідно із законом він звільняється від плати

А. Сєков вважає, що з пільговика не повинні стягувати податок. Копії посвідчень для передачі в податкову було надано ще попередньому голові кооперативу. Зараз голова вже новий, але і він не бажає цим займатися і вимагає сплачувати податок. Що робити?

Про звільнення від сплати податку

Згідно з Податковим кодексом (ПК), від сплати податку на землю звільняються особи з інвалідністю першої та другої груп. Окрім того, стаття 4 Закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» також передбачає таку пільгу для ветеранів війни (учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни, учасників війни).

Водночас, згідно з приписами статті 282 ПК, звільнення від сплати податку поширюється на одну земельну ділянку за кожним видом використання у межах граничних норм:

  • для ведення особистого сільського господарства – у розмірі не більш як два гектари;
  • для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка): у селах – не більш як 0,25 гектара, в селищах – не більш як 0,15 гектара, в містах – не більш як 0,10 гектара;
  • для індивідуального дачного будівництва – не більш як 0,10 гектара;
  • для будівництва індивідуальних гаражів – не більш як 0,01 гектара;
  • для ведення садівництва – не більш як 0,12 гектара.

Отже, будь-які інші пільги, крім зазначених вище, Податковим Кодексом України не передбачені.

Можна звернутися до соціального захисту

Ще звернемо увагу на частину 1 статті 14-1 Закону №875-XII*. Там написано, що підприємства та організації громадських об’єднань осіб з інвалідністю мають право на пільги щодо сплати податків і зборів (обов’язкових платежів) за наявності дозволу на право користування пільгами з оподаткування. Він надається центральним органом соціального захисту осіб з інвалідністю, ветеранів війни.

Таким чином, ви можете звернутися до органів соціального захисту з заявою про те, щоб було враховано ваші документи на пільгу з оподаткування при платі за гаражний кооператив. Ви також повинні надати документи, які підтверджують ваше право власності (користування, пільги), щоб ваші документи були передані до Державної податкової служби України.

Очевидно, що дії як попереднього голови кооперативу, так і діючого, неправомірні. Вони зобов’язані були передати усі документи до податкової служби, тому що ви, як пільговик, не повинні сплачувати податок.

Ви можете поскаржитися на їхні дії до міської ради або до тих органів, які регулюють їхню діяльність відповідно до Статуту кооперативу.

Як захистити свої права?

Що стосується нарахування земельного податку, то власники землі та землекористувачі вносять плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. Тобто ви з цієї дати не повинні були сплачувати податок. Таким чином, ви маєте право вимагати у Державної податкової служби зробити перерахунок і повернути вам надлишкові кошти, які ви сплачували за оподаткування.

Якщо вам буде відмовлено, ви можете звернутися до центрів безоплатної правової допомоги, щоб позиватися до Державної податкової служби.

Адвокати безкоштовно допоможуть написати позов до адміністративного суду щодо оскарження податкових повідомлень та повернення вам надлишкових коштів за весь час, коли ви сплачували податок. Надавати документи зобов’яжіть Податкову службу власним клопотанням в позовній заяві. Всі судові витрати в цьому разі стягуються з відповідача.

Вікторія Гусакова, позаштатний юрист

*Закон «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» №875-XII від 21 березня 1991 року (редакція від 6.11.2022 року).

Новое на сайте

  • Новини

Поганий сон підвищує ризик мігрені: нове дослідження підтверджує зв’язок

Мігрень має «біологічний годинник» — порушення сну можуть його запускати. Дослідники підтвердили: сон — ключовий…

17/05/2025 19:47
  • Новини

Дизелям готують «стоп»: що означає заборона старих авто для України

Європейський Союз готує екологічну революцію на дорогах — дизельні авто віком понад 10 років можуть…

17/05/2025 18:47
  • Новини

Вінегрет по-новому: звичний салат із несподіваними нотками

Звичний салат із буряка та картоплі можна приготувати по-новому — без огірків і квасолі, зате…

17/05/2025 17:31
  • Новини

Стало відомо, де в Україні пропонують найвищі зарплати: огляд вакансій від Служби зайнятості

Ринок праці України залишається динамічним — лише за перші чотири місяці 2025 року через Службу…

17/05/2025 16:35
  • Новини

Кабмін затвердив порядок підтвердження радянського стажу для призначення пенсій

Кабінет Міністрів затвердив документи, що дозволяють українцям зарахувати трудовий стаж, набутий до 1992 року в…

17/05/2025 15:39
  • Новини

Як правильно посадити обліпиху в саду та доглядати за нею: поради для дачників

Обліпиха — це не тільки декоративна, а й цілюща рослина, яка чудово почувається в українському…

17/05/2025 13:39