Правильний орнамент здатний залучити щастя та благополуччя. Саме так важали наші предки. А ще пильна увага приділялася не лише вишиванкам, а й рушникам. Неправильний рушник міг зіпсувати сімейне життя і спричинити біди.
Раніше ми розповідали, які ще свята відзначають в Україні 16 травня 2024 року.
Що означає орнамент на вишиванці
Усі символи наших орнаментів мають свій сенс, причому він у них лише позитивний. Наприклад, ромб – це поле, а крапки у його центрі – засіяна нива. Горизонтальна хвиляста лінія символізує земну воду та жінку, а вертикальні лінії – вологу небесну.
Вишиваючи, жінка ніби зшивала земне та небесне, тілесне та духовне. Вишита сорочка була своєрідним паспортом людини – за орнаментом можна було «прочитати», з якого соціального шару її власник чи власниця, який у них сімейний стан, вік, походження.
Можна було навіть визначити, з якого вони села. За старих часів люди читали візерунки так само, як ми сьогодні читаємо книги. Знайти дві однакові сорочки було неможливо, кожна майстриня вносила у візерунок щось своє. Копіювати візерунки було небажано, адже кожну сорочку вишивали з урахуванням власних уявлень про життя, зашифровували свої сподівання та мрії. Тому в запозичений візерунок потрібно було внести хоча б кілька своїх стібків.
Лицьова сторона вишиванки для людських очей, а виворіт – для божих
До якості вишивки ставилися дуже серйозно. Вважалося, що лицьовий бік призначений для людських очей, а виворот – для божих. Неакуратний виворітний бік віщував таке саме життя.
Зараз вишиванки увійшли в моду, проте далеко не всі мають «шифрувальні» секрети майстринь минулого. Сьогодні вишиванка – це просто вишита сорочка, бо те, що на ній зображено, на жаль, не несе жодної позитивної інформації, а візерунок сприймається виключно як декоративний елемент.
Однак із візерунками, які ми носимо на собі, треба бути дуже обережними. Ми живемо у штучному середовищі, яке дедалі більше відсікає нас від енергетичних потоків Всесвіту. Людина запозичує з минулого якісь символи, але через незнання або злий намір може надавати їм іншого значення. Яскравим прикладом є свастика, яку у фашизмі «розвернули» у зворотному напрямку, і енергетика розвитку і нового життя перетворилася на символ руйнування.
Бахрома та чорний колір – під забороною: прикмети про рушники
Найскладніша символіка, якої дотримувалися дуже суворо, була у весільного рушника. На рушнику, який вишивали на весілля, ні в якому разі не мало бути бахроми – це могло принести негатив у життя молодої сім’ї. Річ в тому, що бахрома на рушниках символізувала потоки енергії, зокрема ті, які допомагали людині наприкінці її шляху легко, без болю та страждань відійти у потойбічний світ. І купуючи весільні рушники, треба бути дуже обережними – адже через незнання на ньому можуть вишити символи, які, наприклад, належиться зображати на рушнику для похорону.
Також дуже важливо, щоб рушник не був пошитий з двох частин, а лише з цільного шматка полотна. Починати вишивку треба лише з певного краю. Центр рушника має бути білим, без вишивки та написів, бо через нього до людини приходить божа благодать. Якщо в центрі щось вишити, то ми заблокуємо позитивну енергетику. Якщо ж у центрі рушника є зображення і, наприклад, під час весільної церемонії на нього стати ногами, то ці добрі символи та побажання ми ніби втопчемо в землю.
Окрім святкового та побутового призначення, рушники служили також для прикрашення ікон. На образи належалося вішати рушники, вишиті червоною ниткою. Але коли перед Великоднем наставав Великий піст, їх знімали і заміняли рушниками, вишитими блакитними нитками.
Рушники – справжні обереги сім’ї
За старих часів жінки вишивали рушники-обереги для чоловіків і синів, які йшли на полювання чи війну. На них зазвичай зображали вершника та собаку. Щоб повернутись неушкодженим, чоловік повинен був постійно зберігати цей рушник при собі. Якщо ж якесь лихо приходило в сім’ю, то щоб відвести його, жінки вишивали на рушниках коней і фігурки людей, що тримаються за руки, – тільки об’єднавшись, можна перемогти зло. Дуже важливо було вишити за ніч хоча б одну повну строчку візерунка, – це посилювало позитивну енергію зображення.
Дуже важливо було вишити за ніч хоча б один повний рядок візерунка – це посилювало позитивну енергію зображення.