«Мені 63 роки, маю 17 років стажу. На пенсію за віком хотіла вийти ще у 2018 році – у 58 з половиною років. У Пенсійному фонді сказали, що немає потрібних 26 років стажу, тому на пенсію я зможу вийти тільки в 63 роки. Нині кажуть, що у 65 років. Чи можу я отримувати соціальну допомогу від держави?
Валентина Луговцова, село Великоплоске, Одеська обл.»
У листі дуже мало особистої інформації, але ми намагатимемося дати вичерпну відповідь. Тим більше, що питання на цю тему часто ставлять й інші наші читачі.
З 1 січня 2023 року для того щоб вийти на пенсію в 60 років, потрібно мати як мінімум 30 років страхового стажу. Ті, у кого у 60 років немає достатнього стажу, матимуть право на пенсію у 63 роки – за наявності стажу не менше 20 років.
Після досягнення 65 років право на призначення пенсії за віком мають особи за наявності страхового стажу:
Якщо ж у людини менше 15 років стажу, у віці 65 років вона матиме право на отримання державної соціальної допомоги замість пенсійних виплат (так звана соціальна пенсія за віком).
Тривалість страхового стажу, що дає право на вихід на пенсію у 60 років, з кожним роком зростатиме. Цей процес триватиме до 2028 року. Так, щоб вийти на пенсію у 60 років, у 2028 році потрібно буде не менше ніж 35 років стажу.
Соціальна пенсія за віком призначається згідно з Постановою Кабміну №1098*. Так, щоб отримувати тимчасову державну допомогу, треба звернутися до органів соцзахисту населення за місцем прописки або фактичного проживання. Розмір такої виплати становить різницю між прожитковим мінімумом для осіб, які втратили працездатність (2093 гривні), та середньомісячним сукупним доходом сім’ї з розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не більше 100% прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2684 гривні).
Соціальна пенсія за віком без трудового стажу перераховується кожні шість місяців з урахуванням майнових змін та середньомісячного сукупного доходу.
Відповідно до законодавства, не всі пенсіонери, яким не вистачає стажу для пенсії, мають право на отримання тимчасової допомоги від держави. Так, допомога не призначається, якщо:
Але соціальна допомога пенсіонерам, які не мають достатнього пенсійного стажу, може призначатися всупереч вищевказаним обмеженням за висновком комісії. Таке є можливим, якщо у складі сім’ї є людина з інвалідністю. Рішення в такому разі ухвалюється після обстеження матеріально-побутових умов особи, яка звернулася по призначення такої допомоги.
Для призначення тимчасової допомоги особам, які не мають достатнього пенсійного стажу, до органу соціального захисту населення треба надати:
Ольга Новикова
*Постанова Кабміну «Про затвердження Порядку призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату» №1098 від 27 грудня 2017 року (в редакції від 6.02.2021 року).
На місці події працюють екстрені служби, які надають всю необхідну допомогу постраждалим. Також тривають аварійно-рятувальні…
Розмір допомоги сягає 5000 гривень на кожного члена родини.
У цей день відзначають 27 щорічних свят, з деякими з них ми хотіли б вас…
Багато господинь не люблять довго возитися на кухні, тому віддають перевагу простим рецептам. Пропонуємо найлегший…
Теплиця – це відмінний спосіб вирощування рослин, який дозволяє продовжити вегетаційний період і захистити рослини…
Річкова риба посідає важливе місце у раціоні українців. Найперша її перевага в доступності у свіжому…