«Я на пенсії за віком з 2013 року, але звільнився з роботи тільки 31 грудня 2022 року. В лютому 2023-го подав заяву на перерахунок пенсії. Але мій стаж при обчисленні пенсії не змінився і досі врахований по 30 вересня 2021 року, що складає 50 років і 8 місяців. Насправді ж мій загальний стаж станом на 1 січня 2023-го становив 51 рік і 7 місяців, що підтверджено даними про сплату страхових внесків. Виходить, що розмір моєї пенсії занижений: невірно обчислено коефіцієнт стажу і розмір доплати за понаднормовий стаж.
У Пенсійному фонді мені сказали, що перерахунок за стажем можливий лише після 18 листопада 2023 року, тому що попередній перерахунок був 18 листопада 2021 року. До речі, автоматичний перерахунок пенсії з 1 квітня мені у 2021 році не зробили: довелося самому подавати заяву у листопаді. Через це вийшло зрушення дати перерахунку, і я щомісяця втрачаю 115 гривень. Чому я повинен чекати листопада?
Володимир Новиков, м. Херсон»
В даному випадку Пенсійний фонд діє чітко в межах законодавства. Людина, яка вийшла на пенсію, але продовжує працювати, має право на перерахунок пенсії кожні два роки. Це передбачено частиною 4 статті 42 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Наступний перерахунок можливий не раніше, ніж через два роки після попереднього, незалежно від того, скільки людина додатково відпрацювала і коли звільнилася.
Якщо минулого разу ви зверталися по перерахунок в листопаді 2021 року, то наступного разу зможете подати заяву не раніше листопада 2023 року. Фактично період роботи з 1 жовтня 2021 року по 31 грудня 2022 року зможуть зарахувати до стажу не раніше ніж з 1 грудня поточного року – у разі подання відповідної заяви. Якщо ж ви таку заяву не надасте, то перерахунок зроблять потім автоматично з 1 квітня 2024 року. Саме в цьому полягає логіка перерахунку пенсій без звернення особи. Якщо раніше перерахунок пенсії за стажем проводився тільки на підставі відповідної заяви, то, починаючи з 2018 року, таку заяву подавати необов’язково. Перерахунок все одно зроблять, але пізніше.
***
Як відомо, стаж людини після 2004 року визначається за даними Реєстру застрахованих осіб. У Пенсійному фонді бачать, працює людина чи ні, і скільки часу минуло з моменту призначення або останнього перерахунку пенсії. Кожного року в березні проводиться звірка даних і автоматично визначається, хто станом на 1 березня вже має 24 місяці неврахованого стажу. Тобто визначається, хто вже набув право на перерахунок пенсії. Саме таким людям з 1 квітня автоматично проводиться перерахунок пенсії.
Відомо, що останню заяву на перерахунок пенсії ви подавали в листопаді 2021 року. А коли робився перерахунок пенсії до цього, ми не знаємо. Імовірно, станом на 1 квітня 2021 року ще не минуло два роки з моменту попереднього перерахунку, тому автоматично вам його тоді не зробили. Якби ви не подавали заяву в листопаді 2021 року, то такий перерахунок вам би точно зробили автоматично з 1 квітня 2022 року, а наступний (за період роботи з 1.02.2022 року по 31.12.2022 року) – з 1 квітня 2024 року.
Нагадаємо, ми розповідали про особливості індексації звичайної пенсії: відмінності для працюючих та непрацюючих пенсіонерів.
На які тільки хитрощі не йдуть овочівники, щоб зібрати ранній та рекордний урожай. Сьогодні розповідаємо…
4 квітня очікується погода без опадів, у південних областях - місцями дощі.
Чи будуть геомагнітні хвилювання цього дня?
Цього дня прийнято звертатися з молитвою до Діви Марії та просити захисту та заступництва у…
2025 року українські пенсіонери зможуть отримати нову фінансову допомогу, яку здійснить Міністерство соціальної політики разом…
Якість прання залежить від забрудненості білизни, і від прального засобу. Скільки порошку треба, щоб ваша…