Як не пропустити тривожні симптоми, розповів лікар-психіатр Ігор Шибко.
Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) – це важкий психічний стан, що виникає в результаті одиночної або повторюваної травмуючої ситуації. Інші назви цієї патології – посттравматичний, «в’єтнамський» або «афганський» синдром.
Звичайно, будь-яка людина, яка пережила сильний стрес, шокуючу абу лякаючу подію, якийсь час залишається під впливом пов’язаних із цим негативних емоцій, думок та спогадів. Однак поступово самопочуття більшості людей самостійно повертається до норми. Якщо ж негативні реакції довго не минають і заважають вашому звичайному життю, це може говорити про посттравматичний синдром. При цьому симптоми розладу здатні проявитися не відразу, а через кілька тижнів, місяців або навіть років після того, що сталося.
До найпоширеніших причин, що викликають стресовий розлад, належать військові дії, терористичні акти, природні й техногенні катастрофи, сексуальне та фізичне насильство. Також травмуючими подіями часто стають дорожньо-транспортна пригода, серйозні проблеми зі здоров’ям (травми, операції, перебування в реанімації), смерть близької людини тощо.
Зазвичай прояви розладу поділяють на чотири види:
Також людей з розладом часто турбують головні болі, запаморочення, проблеми з імунною, травною та серцево-судинною системою, біль або дискомфорт у грудях та інших частинах тіла. При цьому лікар може довго та безуспішно лікувати ці симптоми, не підозрюючи, що причина криється у посттравматичному синдромі.
Симптоми стресового розладу зазвичай виникають протягом трьох місяців після травматичної події, але іноді з’являються і пізніше. Щоб відповідати критеріям розладу, вони мають тривати довше місяця і заважати повсякденному життю. Лікуванням посттравматичного синдрому займається психолог або психотерапевт, який для постановки діагнозу проводить огляд та опитування пацієнта, спеціальні психологічні тести.
Існує два основні підходи до лікування розладу: психотерапевтичні методи та (або) прийом медикаментів (антидепресанти, транквілізатори). Також може використовуватися лікувальний масаж, гіпноз.
Якщо ви – високочутлива тривожна людина, займайтеся профілактикою, яка допомагає запобігти розвитку посттравматичного синдрому:
Посттравматичний синдром може розвинутися у людини будь-якого віку, статі та соціального статусу. Але до підвищеної групи ризику входять:
Додатковими чинниками ризику є молодий і літній вік.
Ірина Кадченко
Статистика свідчить, що середня українська пенсія становить третину середньої зарплати. Скільки ж пенсії нарахують при…
Погода в Україні на середу, 21 травня у східних областях, місцями у центральних, західних, південних…
Чи будуть геомагнітні хвилювання цього дня: як поводитися метеозалежним.
Святих Костянтина Великого і його матір Олену названо «рівноапостольними» за великі заслуги перед християнською Церквою.
У 2025 році громадяни України мають можливість добровільно докупити страховий стаж для отримання або збільшення…
До утворення здуття свіжого або старого лінолеуму може призвести безліч причин. Але в будь-якому випадку…